Moira'da psikanaliz giriş seminerleri devam ediyor

Apartman giriş kapıları
yüz tanıma sistemleri giriş ko…
8 yıl önce
Moira Danışmanlık Merkez\'inde İskender Savaşır tarafından yürütülen \'\'Psikanalize Kısa Bir Giriş\'\' semineri üçüncü oturumunu geride bıraktı. Oturum, çocukluk sürecimizde yaşantıladığımız çatışmaların, kimliklerimizin yapılanması noktasında nasıl bir etkide bulunduğu temelinde tartışıldı.

İnsanlaşmamızın yegane yolunun çocukluk dönemimizde karşı cinsteki ebeveynlerimize yönelik geliştirdiğimiz bağlılık yaşantılarımızın sonlanması olduğunu belirten Savaşır, bu dönemin \'\'ikinci doğum\'\' niteliğinde olduğundan ve bu süreçte baba kavramının öneminden bahsetti. Oturumun devamında hepimizin bu sonlanma zorunluluğuna farklı tepkiler verdiğimiz ve bunların bugün \'\'delilik\'\' diye tabir ettiğimiz psikoza yakınlaşabileceği gibi daha narsistik ya da daha nevrotik ekonomilere de  dönüşebileceği üzerine konuşuldu.

Bu temelde anne ve çocuk ilişkisinin niteliğine de yer veren Savaşır, bebeklerin yaşamak için hem ruhsal hem de fiziksel olarak ikna edilmek zorunda olduğunu söyledi ve hepimizin hayatımız boyunca bu süreçteki masalsı içeriği aradığımızdan bahsetti.

Oturum sonunda değerlendirmelerini paylaşan Psikolojik Danışman Cengiz İpek, meslek farkı gözetmeksizin her bireyin yaşamına dışarıdan bir bakış için psikanalize bakmanın, psikanalizle bakmanın ufuk açıcı olacağını paylaştı. Moira olarak Adapazarı’ndaki entellektüel gelişime katkıda bulunmaya devam edeceklerini paylaşan İpek seminere farklı meslek gruplarından katılımın tartışmaları daha renkli hale getirdiğini vurguladı.

Seminerin 06.12.2013 tarihindeki bir sonraki oturumu hepimizi insanlaştıran yasakların mitoloji, sanat ve tarihte nasıl yer bulduğu üzerine yapılandırılacak. Seminer, tercih ettikleri oturumları takip etmek isteyen katılımcıların ziyaretine açık olmaya devam edecek. İlgi duyan herkesin katılımına açık olan seminer çalışmasına önceki oturumlara katılım şartı olmadan da katılabilirsiniz.

Ağustos 2011\'de kurulan Moira Danışmanlık Merkezi, bireyin ve ailenin gelişimine yardımcı olmak, toplum ruh sağlığının korunmasına ve güçlendirilmesine destek vermek üzere hizmet veriyor. Merkez, psikolojik danışmanlık (çocuk, ergen, aile-çift, yetişkin), aile danışmanlığı, okul danışmanlığı, SBS/ÖSS danışmanlığı, yaşam ve öğrenci koçluğu konularının yanı sıra kurumsal danışmanlık hizmetlerini sürdürmeye ve çeşitli konularda seminerlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor.