Modern Çağda Yeni Bir Kimlik Konferansı

Sakarya Gönüllü Eğitimciler Derneği-Değirmen Dergisi tarafından Adapazarı Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Yazar Ramazan Kayan’ın katıldığı konferans düzenlendi.

Dernek adına selamlama konuşmasını yapan Rüstem Budak; dernek olarak eğitim-kültür-düşünce noktasında “gönüllü” çalışmalarla faaliyetler yaptıklarını, bu çerçevede çağımızda yaşanan kimlik sorununa dikkat çekmek amacıyla yazarı davet ettiklerini belirtti.

Yazar Ramazan Kayan konuşmasında; yaşadığımız çağda etnik-mesleki-mezhebi kimliklerin kişilik oluşumunda merkezi rol oynamaya başladığını belirtti. Ancak bu kimliklerin insanı tanımlayamayacağını bu anlamda İslam’ın inşa etmeye çalıştığı kimliğin temel alınması gerektiğine değindi.

Konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çerçevede insanın 3 temel güç kaynağı vardır: Akıl, şehvet(Mal, makam vs.) ve öfke. Günümüzde bu üç güç kaynağında da aşırılıklar yaşanmaktadır. Akıl ilahlaştırılma derecesine getirilmiş, şehvet ile her türlü temayülü elde etmek özgürlüğün temeline yerleştirilmiş, öfke ile insan yakıcı ve yıkıcı rol almaya başlamıştır.”

Konuşmasının devamında Modern çağın getirdiği bazı değerlerin insan kimliğini yok ettiğine değinen yazar tarihi 3 döneme ayırdı: Modern Çağ, Modern Öncesi Çağ ve İslam Çağı. Modern öncesi Çağ'ın pasifist, edilgen içe kapanmacı bir dönem olduğunu belirten yazar, İslam Çağı’nın ise bu aşırılıklardan uzak denge çağı olduğunu belirtti. Bu çerçevede İslam Kimliğinin temel dayanaklarını ve yeni bir kimlik oluşumunda nelere dikkat edilmesi gerektiği noktalarını anlattı.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen konferans, Yazar Ramazan Kayan’ın kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]