Hocalı Şehitleri Anıldı

Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Sayyad Aran Salahlı, Dünya'nın gözü önünde yapılan Hocalı Katliamı'nın görmezlikten gelindiğini belirtti. Salahlı; "Dünya, gözünün önünde yapılan Hocalı katliamına bakar kör, görmek istemiyor" dedi.

Ermeniler'in Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde yaptığı katliam nedeniyle, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi ile Azerbaycan Büyükelçiliği'nce SAÜ'de anma programı düzenlendi.

Azerbaycan İstanbul Başkonsolusu Sayyad Aran Salahlı, yaptığı konuşmada, 26 Şubat 1992'de Hocalı'da 613 kişinin Ermeniler tarafından katledildiğini söyleyerek, bunun kelimenin tam anlamıyla bir soykırım olduğunu belirtti. "Muharebenin de bir usulü vardır" diye konuşan Büyükelçi Aran, "Ermenilerin Hocalı'da yaptıklarına kalleşlik, zulüm, vahşet ve soykırımdan başka bir şey denilemez" dedi.

Ermenilerin yaptığı tarihi katliamın Türk ve Azeri aydınlarının suskunluğu yüzünden, Dünya'ya yeterince aksettirilmediğinden şikayet eden Salahlı, şu soruları yöneltti: "Ermeni tarihçileri 1,5 milyon Ermeni'nin Türkler tarafından katledildiğini öne sürüyor. 20. yüzyılın evvelinde Türkiye'de bu kadar Ermeni yaşamış mı? Yaşamamışsa bu 1,5 milyon Ermeni nasıl ölür? Nasıl katliama maruz kalır?''
Ermenilerin 1900'lü yıllarda Ruslar tarafından silahlandırılarak, Atatürk Cumhuriyetine karşı çarpıştırıldığını belirten Salahlı, şunları söyledi: ''Muharebenin bir kanunu vardır. Karşı taraf senin üstüne silahla gelirse ya sen onu öldürürsün ya da o seni öldürür. Böyle bir durum olduğunda bu bir soykırım sayılamaz, bu harbin bir kanunudur. Ermeniler uydurdukları soykırım yalanıyla Dünya'nın pek çok ülkesini dolaştı ve maalesef ki galip geldi. Amerika sözde Ermeni soykırımını onaylasaydı, BM nezdinde girişimler olacak ve Türkiye büyük bir uluslararası baskı altında kalacaktı. Türkiye, hükümetin başarısı sayesinde bu baskıdan kurtuldu.''Programda konuşan Doç.Dr.Haluk Selvi
, asıl soykırımı Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu'dan çekilirken Ermeniler'in yaptığını söyleyerek, bunun Kazım Karabekir Paşa tarafından fotoğraflarla belgelendirilip Dünya kamuoyuna sunulduğunu, ancak batılı devletlerin buna sessiz kaldığını belirtti. Batılı devletlerin 1992 yılında Hocalı'da yaşanan vahşete de seyirci kaldığını vurgulayan Selvi, Ermeniler'in bağımsız devlet kurma vaadiyle bazı devletler tarafından bir maşa gibi kullanıldığına dikkati çekti.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
0a66aba4dc8de2b8353b086b66c658d9@