Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Mevlana Gecesine Büyük İlgi

Ünlü Türk düşünürü ve mutasavvıf Hz. Mevlana Celaleddin-i Rumi, doğumunun 800. yılında, Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ve Gökkuşağı Derneği’nin düzenlediği programla anıldı.

Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programda, tasavvuf müziğinin güçlü sesi Erkan Mutlu konser verirken, Marmara Türk Müziği Topluluğu sema gösterileri gerçekleştirdi. Sunuculuğunu Asım Yıldırım’ın yaptığı programda, Hz. Mevlana’nın Mesnevisi’nden ibret verici menkıbeler okundu. Kapalı Spor Salonu’nu tıklım tıklım dolduran Sakaryalılar, duygu dolu anlar yaşadı.

Mevlana’yı anma gecesinde sevgi ve hoşgörü mesajları verildi. Programda kısa bir konuşma yapan Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, “Bizleri bu anlamlı gecede bir araya getiren şey, Hz. Mevlana’nın asırları aşan sevgi mesajıdır. Aslında bu mesaj yüce dinimizin de temeli ve özüdür. ‘Ne olursan ol yine de gel, yüz kere tövbeni bozsan da yine gel’ diyerek, gönlünü bütün dünya insanlığına açan Hz Mevlana’nın kardeşlik felsefesinde yüreklerimizi birleştirdik. Bir arada yaşamanın ve medeniyetlerin dostlukları için Hz. Mevlana’nın kardeşlik felsefesinden daha iyi bir formül ve mesaj yoktur. Modern dünyanın içindeki çıkmazın çareleri, Hz. Mevlana’nın sevgi, kardeşlik, hoşgörü felsefesinde mevcuttur” dedi.
Tasavvuf Müziği’nin ünlü sesi Erkan Mutlu, Mevlana’yı anma gecesinde birbirinden güzel ilahiler seslendirdi. Aslen Sakaryalı olan Erkan Mutlu, “Hz. Pir’i anma programında bulunmak ve hemşerilerimle bu atmosferi solumak beni çok mutlu etti. Programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Marmara Türk Müziği Topluluğu da sema gösterileri gerçekleştirdi. Sema ayinini dikkatlice takip eden Sakaryalılar, duygu dolu anlar yaşadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, programa katkı sağlayanlara plaket ve çiçek takdim etti. Programın sonunda, Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından, katılanlara, Hz. Mevlana’nın yedi öğüdü dağıtıldı.
15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle