Masum Hayvanların Yaşam Mücadelesi

Karasu ilçesinde, avcılar tarafından vurulan kuğu ve şahini yeniden hayata döndürmek için İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri seferber oldu.

Karasu'nun Küçükboğaz mevkiinde bilinçsiz avcılar tarafından vurulan yaralı kuğuyu gören vatandaşlar durumu jandarmaya bildirerek yardım istedi. Olay yerine gelen ekipler, yaralı kuğuyu Karasu Kaymakamlığı'na getirdi. İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleriyle irtibata geçilmesinin ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri ilçeye gelerek yaralı kuğuyu teslim aldı. Bu arada ilçede yine avcılar tarafından vurulan şahini Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri teslim aldı.

Arifiye'de, Sakarya Veteriner Polikliniği'ne getirilen yaralı kuğu ve şahin, Veteriner Selin Coştur tarafından muayene edildi. Yaralı kuğunun sağ kanadının kırık olduğu, kanadı ve gövdesinde saçma bulunduğu belirlenirken, şahinin ise kanadında 3 saçmaya rastlandı.

Selin Coştur, kuğu ve şahinin nesli tükenmek üzere olan hayvanlar olduğunu ve koruma altında bulunduklarını belirterek, "Kuğunun kanadında ve gövdesinde 3 saçma var. Saçmaları çıkarmak risk olduğu için dokunmadık. Şu an ayağa kalkamıyor. Kanadı iyileştikten sonra uçabilecek. Şahinin ise kanadında 3 saçma ve bir kırık var" dedi.

Kuğu, şahin ve kartal gibi vurulması yasak hayvanların son zamanlarda çok sık vurulduğunu ifade eden Coştur, bu hayvanların nesli tükenmek üzere olan hayvan olduğunu ve daha özel korunmaları gerektiğini söyledi.

Avcı Cevdet Bucak ise kuğunun Dünya'nın en masum hayvanı olduğunu ifade ederek, "Bunları vurmak yazık günah. Bunlar nesli tükenmek üzere olan hayvanlar. Ben bunları avcıların vurduğuna inanmıyorum. Avcılar bu hayvanları vurmaz. Bunları bilinçsiz şahıslar vurmuştur. Kuğular Dünya'nın en güzel ve masum hayvanlarıdır" diye konuştu.

İl Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş ise yaptığı açıklamada, avcıları koruma altında olan hayvanları vurmamaları konusunda şöyle uyardı: "Bu hayvanlar nesli tükenmek üzere olan hayvanlar. Koruma altındalar. Bunları vurmak yasak. Ağır para cezaları var. Bunların eti yenmez. Bunların yok olması demek doğanın ekolojik dengesinin bozulması demektir. Bunun için kuğu, şahin ve kartal gibi hayvanları vurmayalım."

Nurettin Taş, yaralı kuğu ve şahinin iyileştikten sonra yeniden doğaya salınacağını belirtti.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]