Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Marketlerin önüne geçilemiyor

Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, son günlerde hemen hemen her sokak başına açılan discount ve yerel marketler için kendilerine gelen eleştirilere cevap verdi.

Bir marketin açılmasına karışmak veya bunun önüne geçmek gibi bir yetkilerinin olmadığının altını çizen Akdardağan, “Son günlerde market açılışlarının önüne geçmediğimiz konusunda eleştiriler kulağımıza geldi. Ancak herkes şunu bilmelidir ki odamızın, yönetmelik çerçevesinde böyle bir yetkisi yoktur” dedi. 

Akdardağan açıklamasında, “Discount ve yerel marketlerin açılması elbette bakkal esnafımız gibi birçok esnafa zarar vermektedir.  Ancak ilimizde açılan veya açılacak olan bir marketin önüne geçmek gibi bir gücümüz maalesef yok. Hazırlanan yönetmelikte bize bu hak verilmemiştir. Yönetmelikte, ‘Konu ile ilgili kurumlar ve kuruluşlar gerekli izinleri verir ve denetimlerini yapar’ denilmiştir. Sakarya  Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası olarak yapacağımız tek şey öneri vermek ve çekindiğimiz konuları dile getirmektir. Bizler de hem medya aracılığı ile hem de yöneticiler ile birebir görüşerek önerilerimizi ve çekincelerimizi her zaman ilettik ve iletmeye devam edeceğiz” dedi.

Yerel Marketlere Otopark Zorunluluğu Getirilsin

Market açılışları ile ilgili izin veren kurum ve kuruluşlara da seslenen Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, bundan sonraki süreçte açılacak discount veya yerel marketlere otopark zorunluluğu getirilmesini talep etti. Akdardağan, “Bu önerimizi daha önce de dile getirdik ve bir rapor halinde yetkililere sunduk. Bu önerimiz mutlaka dikkate alınmalıdır. Kapalı alanın yarısı kadar otopark zorunluluğu kriter haline getirilmelidir.  Böylelikle trafik sorununun önüne bir nebze geçilmiş olur” diyerek konuşmasına son verdi.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]