Kuş Gribi Avcıları Vurdu

Sakarya Avcılar ve Atıcılar İhtisas Kulübü Başkanı Metin Güvenir, Kaynarca ve Karasu ilçelerinde görülen kuş gribi nedeniyle getirilen av yasağının avcıları olumsuz etkilediğini belirterek, "Kuş gribi av kuşlarından geçmez. Hangi avcı avladığı kuşun etini yedikten sonra öldü?" dedi.

Sakarya İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından 2008-2009 av dönemi için yasal ve serbest av yerlerinin belirlenmesi için toplantı düzenlendi. İl Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Sakarya Avcılar ve Atıcılar İhtisas Kulübü Başkanı Metin Güvenir ve ilçelerdeki avcı derneklerinin başkanları katıldı.

İlçe av derneklerinden gelen ilçe av komisyonu kararlarının değerlendirildiği toplantıda, Merkez Av Komisyonu'na sunulmak üzere alınacak İl Av Komisyonu kararlarına altlık oluşturmak amacıyla 2008-2009 av sezonu için belirlenecek av limitleri, avlanma süreleri, Sakarya'daki ava yasaklanacak alanlar, avı yasaklanacak türler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Ayrıca İl Av Komisyonu'nda görev alacak 3 avcı üye ve 1 bölge temsilcisi belirlendi.

Toplantının sonunda söz alan Sakarya Avcılar ve Atıcılar İhtisas Kulübü Başkanı Metin Güvenir, kuş gribi nedeniyle Sakarya'da av yasağının getirilmesine tepki gösterdi. Yasağın getirilmesinde medyanın yönlendirmesinin olduğunu ileri süren Güvenir, "İlimizde Kaynarca ve Karasu'da kuş gribi görüldü. Ardından valilik kararıyla il genelinde av yasağı getirildi. Bu yasak anlamsız. Yasak, avcıları mağdur ediyor. Avladığı kuşu yiyen hangi avcı, kuş gribine yakalandı ve öldü? Kuş gribi av kuşlarından geçmez. Kuş gribi eskiden de görülüyordu. Ninelerimiz hastalanan tavukları keser, pişirir köy halkına dağıtırdı. Ayrıca devlet avcılardan haksız bir şekilde pul parası ve vergi alıyor. Avcı bir yıl avlanmasa bile o yıl için tüfeğinin vergisini ödüyor, pul parasını ödüyor. Avcıların hakkı yeniyor. Yetkililer bu talebimizi dikkate alsın" diye konuştu.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]