Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Bakanlar Kurulu'ndan Sakarya'ya 4 İlçe

Nüfusu 2 binin altına düşen belediyelerin kapatılmasını ve büyükşehirlerde 42 yeni ilçenin kurulmasını öngören Belediyeler Kanunu'nun, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığı açıklandı.

Başbakan Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu Toplantısı, 8 saat 10 dakika sürdü. Toplantı sonrasında bir açıklama yapan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, kurul gündemine ilişkin bilgi verdi. Şahin, toplantıda büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde ilçe kurulması ve bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısının imzaya açıldığını bildirdi. Şu anda Türkiye'de 3 bin 225 belediyenin olduğunu hatırlatan Şahin, bu kanun tasarısı yasalaşırsa Türkiye'deki büyükşehir, ilçe belediyesi, il belediyesi, ilçe belediyesi ve belde belediyesi olarak 2 bin 101 belediye kalacağını söyledi. Kanun tasarısına ilişkin İçişleri Bakanı'nın ve Mahalli İdareler Genel Müdürü'nün bilgi verdiğini anlatan Şahin, tasarının birkaç gün içerisinde Meclis'e gönderileceğini bildirdi.

42 Yeni İlçe Kuruluyor

Bakan Şahin, tasarı ile büyükşehir belediye sınırları içerisinde 42 yeni ilçe kurulacağını açıkladı. 283 ilk kademe belediyesi olduğunu, artık ilk kademe belediyesi statüsünün ortadan kalkacağını belirten Şahin, bunlardan 34'ünün ilçe haline getirildiğini ifade etti. Şahin, bunlardan 241'inin en yakın ilçeye mahalle olduğunu, 8'inin ise büyükşehir dışına çıkarıldığını, 7'sinin belde belediyesi olarak faaliyetlerine devam edeceğini, 1'inin de köye dönüştürüldüğünü bildirdi.

İşte Yeni Kurulan İlçeler

Şahin'in verdiği bilgiye göre büyükşehirlerde kurulacak 42 yeni ilçe şunlar:

- Sakarya: Adapazarı, Arifiye, Erenler ve Serdivan
- Adana: Çukurova ve Sarıçam
- Ankara: Pursaklar
- Kocaeli: Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit ve Kartepe
- Antalya: Aksu, Köşemaltı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa
- Diyarbakır: Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir
- İstanbul: Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe ve Sultangazi
- İzmir: Bayraklı ve Karabağlar
- Mersin: Akdeniz, Toüroslar ve Yenişehir
- Samsun: Atakum, Canik ve İlkadım
- Erzurum: Palandöken ve Yakutiye
- Eskişehir: Odunpazarı ve Tepebaşı

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]