Kelleler kıyıya vurdu

Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlara ait olduğu sanılan onlarca büyükbaş hayvan kellesi, Sakarya'da Arifiye ilçesindeki Mollaköy Göletleri'ne atıldı. Su kuşlarına ev sahipliği yapan göletlerde kelleler su üstünde yüzüyor.

1970'li yıllarda tarım alanıyken kum çıkarmak amacıyla açılan ocakların tahribatıyla oluşan ve doğal kuş cenneti haline gelen Sakarya Nehri kenarındaki Mollaköy göletlerinde çevre felaketi yaşanıyor. Uluslararası kano ve kürek parkuruna dönüştürülmesi planlanan göletlere Kurban Bayramı'nda kesilen hayvanlara ait olduğu sanılan onlarca büyükbaş hayvan kellesi atıldı. Hayvan kellelerini bir kısmı su üstünde yüzerken onlarcası kıyıya vurdu. Göletlere balık tutmaya gelen vatandaşlar, çürüyen hayvan kelllelerinin yaydığı kokular nedeniyle gölete yaklaşamıyor.

Gölet kenarında balık tutmaya gelen İsmail Yirmibeş, çevre kirliliğine neden olan durumun üzüntü verici olduğunu ifade ederek, "Yetkililer gelip bakacaklar. Burası hepten kirlendiği zaman bizden sonra gelecek olan nesil burada hiçbir şey bulamayacak. Bu balığa zarar. İnsanlara zarar. İki çukur eşip bunu gömsen, belediyemizin suçu." dedi.

Öte yandan söz konusu gölete giden yol üzerinde ve çevresinde 'Bu bölge Sakarya Büyükşehir Belediyesi kamera sistemi ile 24 saat esasına göre kontrol edilmektedir. Yol kenarına atık dökenler hakkında çevre kanunu uyarınca 139.000 00 TL idari para cezası uygulanacaktır' yazılı uyarı levhalarının olması dikkat çekti.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyla ilgili inceleme başlattı.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]