Karapürçek'in içme suyu sorunu çözülüyor

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Karapürçek İlçesinin içme suyu sorununu kesin çözüme kavuşturacak olan Karapürçek İçmesuyu Arıtma Tesisi tamamlanıyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Sakarya’ya kazandırılan arıtma tesisleri bir bir tamamlanıyor. İlk olarak şehir merkezinin içme suyu arıtmasını sağlayan, teknolojisi ve kapasitesiyle Türkiye’nin en ileri teknoloji arıtma tesisi olan Hızırilyas Arıtma Tesisi geçtiğimiz aylarda tamamlanarak hizmete girmişti. Hızırilyas dışında ilçelerde de 5 yeni arıtma tesisi inşasını büyük bir hızla sürdüren SASKİ, Karapürçek içme suyu arıtma tesisinde de sona geldi. Konu hakkında bilgiler veren SASKİ Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanı Recep Kılıç, arıtma tesisinin bir iki ay içerisinde açılacağını söyledi.

Karapürçek’te içme suyu arıtma tesisi ve 2 bin metreküplük bir su deposu inşa edildiğini kaydeden Kılıç, “Karapürçek ve civarındaki köylerimizde zaman zaman suda bulanıklık sorunu yaşanıyordu. Bu tesisimizle birlikte bu sorun tamamen ortadan kalkmış olacak. Yaklaşık 320 metreküp saat su arıtma kapasitesine sahip olan Karapürçek içme suyu arıtma tesisi, yıllık 2.5 milyon metreküp suyu arıtılabilecek kapasitede. Tesiste arıtılan su yine yeni yapılan 2 bin metreküplük depoya verilecek ve özellikle Karapürçek merkez olmak üzere civar köyleri besleyecek. İçme suyu arıtma tesisimizin devreye alınmasıyla Karapürçeklilerin çeşmelerinden çok yüksek düzeyde arıtılmış berrak su akacak” diye konuştu.

11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]