Kar Hepimizi Rahatlattı

Çark Deresi'nin ağzı olan Sapanca Gölü Çark kapağında incelemelerde bulunan Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdür Rüstem Keleş, "Sapanca Gölü'nden Çark Deresi'ne su vermemize rağmen yağan kar nedeniyle göl seviyesi aynı kaldı. Kar bizi rahatlattı" dedi.

ADASU Genel Müdürlüğü, Çark Deresi'ndeki çalışmalara devam ediyor. ADASU Genel Müdür Rüstem Keleş, derenin ağzı olan Sapanca Gölü Çark kapağında incelemelerde bulundu. Derenin ağzında bulunan kapağı açtıklarını belirten Keleş, "Sapanca Gölü kuzey ve güneyindeki dağlarından inen irili ufaklı 21 adet dere ile önemli oranda göl dibindeki yeraltı kaynaklarından beslenmektedir. Göle gelen derelerin bazılarının debileri çok düşüp olup, yaz aylarında kurumaktadır. Kar yağışının başladığı 15 Ocak tarihinde göl seviyesi 31.78 metreküp olup, 18 Ocak'ta ise 31.85 seviyesine çıktı. DSİ 32. Şube Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucu, son kar yağışıyla birlikte havzadan gelebilecek suyun miktarı ve ilkbahar aylarındaki yağışlar da dikkate alınarak gölün deşarj güvenliğinin sağlanması kararı alındı. Bu nedenle 18 Ocak Pazartesi günü Çark Deresi'nin kapağı 1,10 metre açıldı. 19 Ocak Salı günü aynı saatte yapılan ölçümde kapak açık olmasına rağmen göl seviyesinde bir değişklik olmadı. Yani göle giren ve çıkan su miktarı aynı kaldı. Yapılan ölçümde şu an itibariyle Sapanca Gölü'nden Çark Deresi'ne saniyede 5.6 metreküp su verilmekte. Sapanca Gölü havzası 251 kilometre olup, son kar yağışları ile havzaya ortalama 1 metre kar yağıdığı esas alınırsa, bu karın yüzey akışı ile göle akacak miktarı, yaklaşık olarak 11 milyon metreküp hesap edilebilir. Ayrıca kapağın açılmasıyla göldeki kirlilik de azalacak" dedi.

Arından Kent Park yakınında dere üzerinde yapılan kapakta da incelemelerde bulunan Keleş, "Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran'ın Çark Deresi'ni eski güzel haline getireceğiz sözü doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu mevkide yaptığımız kapağı kapatarak, deredeki suyu artıracağız. Şu an 2 metre olan suyun derinliği, kapağın kapatılmasıyla 4 metreye çıkacak. Dere eski güzelliğine kavuşacak. Kano ve teknelerle derede Sakaryalılar gezebilecek" şeklinde konuştu.

Keleş'in konuşmasından sonra dere üzerindeki kapak kapatıldı.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
0c7d0e3bebe5007f91ad17dcef499297@