İŞKUR'dan mesleki eğitime destek

Akyazı İlçesi\'nde Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi UMEM proje okulu kapsamına alındı.

Akyazı’da sanayinin gelişmesine paralel olarak, nitelikli işgücü ihtiyacının yerelden karşılanabilmesi için Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, UMEM-Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezleri proje okulu kapsamına alındı.

Bilindiği üzere, Sakarya’da daha önce Sakarya İMKB ve Fatih Teknik ve Endüstri Meslek Liseleri proje okulları kapsamında iken, sanayi yapısı ve işveren ihtiyaçları dikkate alınarak, dört proje okulu daha UMEM proje okulu kapsamına alındı. Böylece Sakarya İli, ülkemizde nüfus ve İlin büyüklüğüne göre en çok proje okulu bulunan İl haline geldi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü son iki yıldır 81 İl içerisinde en çok mesleki eğitim programı düzenleyen İl Müdürlüğü durumunda. Dört okulun daha proje okulu kapsamına alınmasıyla mesleki eğitim faaliyetlerinin daha da artacağı düşünülüyor. Proje okulu kapsamına yeni giren dört okulun her birine işsizlik sigortası fonundan 30 bin TL’lik demirbaş ve malzeme alınarak, uygulama eğitimleri için okulların atölyelerine destek sağlandı.

30 bin TL\'lik atölye ve demirbaş

Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin proje okulu kapsamına alınması dolayısıyla, programda konuşma yapan Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, "Beceri 10" adı verilen projenin bir meslek edindirme seferberliği olduğunu, gelinen dünya konjonktüründe her işin bir mesleğinin, her mesleğin de bir sertifikasının olduğunu, iş bulabilmenin ve istihdamda kalıcı olmanın yolunun da meslek edinmekten geçtiğini belirtti. Kaya ayrıca, 30 bin TL’lik atölye ve demirbaş desteğinin sadece bir başlangıç olduğunu, bundan sonraki zaman diliminde verilecek maddi destekle gerek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi gerekse de okulda eğitim gören öğrencilerin mesleki bilgi ve deneyimlerine katkıda bulunulacağını belirtti.

İl Müdürü Tekin Kaya; “Bundan böyle Akyazı İlçemizde faaliyette bulunan sanayicimizin nitelikli işgücünün Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde açılacak kurslarla giderilecek. İş arayana ve işverene İŞKUR olarak bundan sonra da güçlü destek vermeye devam edeceğiz” dedi. Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesine sağlanan maddi destek, Sakarya sanayisinin metal ve otomotiv sektöründe gelişmiş ve gelişmekte olduğu dikkate alınarak Okul Yönetimi tarafından kaynak atölyesine demirbaş alımında kullanıldı.

Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Papatya ve Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Nuri Aylanç, İŞKUR’un desteğinden dolayı memnuniyetlerini ifade ederek Akyazı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin proje okulu kapsamına alınmasının hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.
9 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]