İmam Hatip Lisesi'nin temeli atıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan yeni Sakarya İmam Hatip Lisesi’nin (İHL) temeli, mezunlar gününde büyük bir coşkuyla atıldı. Yeni okulun projesi klasik mimari ile modern mimari çizgileriyle dikkat çekiyor.

Temel atma töreni ve mezunlar buluşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Sakarya milletvekilleri Hasan Ali Çelik ve Ayhan Sefer Üstün, Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz, AK Parti MKYK üyesi Çiğdem Atabek, ilçe belediye başkanları, İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, İl Müftüsü İlyas Serenli, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) Genel Başkanı Hüseyin Korkut, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, SİMDER Başkanı Nafi Özdin, Vergi Dairesi Başkanı Recep Alp, Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Adapazarı İHL Müdürü Kadir Gezer, imam hatip lisesi mezunları ve vatandaşlar katıldı.

Temel atma töreni Kur\'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Törenin açılış konuşmasını yapan SİMDER Başkanı Nafi Özdin, “İmam hatipler, ülkemizin manevi sigortalarıdır. Şehrimizin tüm ilçelerinde artık imam hatip okulları var. Sayın valimize, büyükşehir belediye başkanımıza, bu muhteşem projeyi hayata geçirdikleri için şükranlarımızı sunuyorum.” dedi. İHL Müdürü Kadir Gezer ise “Övünçlüyüz, gururluyuz. İnsanlar fani, eserler bakidir. Bu güzel projeyi hayata geçiren mezunumuz ve mensubumuz Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Metruk vali konağını da okul yapılmak üzere tahsis eden sayın valimize de çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. ÖNDER Genel Başkanı Hüseyin Korkut ise konuşmasında, “Hamdolsun, zor zamanları atlattık. Katsayı zulmü başta olmak üzere tüm zulümleri ortadan kaldıran, kitabımız Kur\'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi’ye müfredatımızda yer veren, muhteşem projeleri hayata geçirmemize imkân sağlayan mezunumuz ve mensubumuz, gurur duyduğumuz Sayın Başbakanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşler Başkanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş ise “Medeniyetimizde, eğitim tarihimizdeki o zengin sistemi hamdolsun yakalamaya başlıyoruz. İmam hatiplerde nitelik noktasında yapacağımız çok işimiz var. Öğretmenlerimize çok iş düşüyor. İnşallah gayretli çalışmalarımızla ülkemizin eğitim geleneği çok daha kaliteli olacaktır. Sakarya’ya böylesine güzel ve örnek projeyi kazandıran, emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” şeklinde konuştu.

Sakarya için çok anlamlı bir günde imam hatip lisesi mezunlarıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek konuşmasına başlayan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da “Şehrimize, ayrıcalıklı ve medeniyetimizden izler taşıyan bir mimariye sahip olan yeni bir imam hatip lisesi kazandırıyoruz. Rabbim, bu güzel okulda eğitim alacak gençlerimizin ilmini, irfanını artırsın. Gençlerimizi hayırlı hizmetlere vesile kılsın. Bugün şahit olduğumuz bu güzel tabloyu kardeşliğimizi, samimiyetimizi ve yeryüzüne hizmet etme sevdamızı daim kılsın.” diye ifade etti.

İmam hatip lisesi mezunlarının geçmişte yaşadığı sıkıntıları dile getirerek sözlerini sürdüren Başkan Zeki Toçoğlu, şunları kaydetti: “Geçmişte, hep birlikte zor günler geçirdik. Çeşitli engellemelere, zorbalıklara, ayrımcılığa maruz kaldık. Bizi biz yapan değerlerimizi aşağılayarak, imam hatip neslini itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Namaz kılan öğrenci kardeşlerimizi gizli kameralarla görüntüleyip ana haber bültenlerine çıkararak tahkir ettiler. Bu ülkenin öz evlatlarına büyük acılar yaşattılar. ‘İstediğiniz okulda öğrenim göremezsiniz, sizin nerede okuyacağınıza biz karar veririz’ dediler. Evet, maalesef imam hatip gençlerine, bu ülkede kendi öz vatanında garip olma duygusunu yaşattılar.”

"Milletin kurduğu okullara yine milleti sahip çıktı"


İnançlarından, düşüncelerinden asla taviz vermeyen bir nesle sahip olduklarını belirten Başkan Toçoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Umutsuzluğa kapılmadık. Şairin ifade ettiği gibi; “Yenilgi, yenilgi büyüyen bir zafer vardır.” dedik. Birbirimize sabrı tavsiye ettik. “Allah’ın izniyle bu da geçer” dedik. İmam Hatip nesli herkesin hürriyetini, adaleti, barışı, kardeşliği ve merhameti savundu. Biz kimseye kin beslemedik. Hamdolsun kötü günler geride kaldı. Bugün imam hatip nesli ülkemizde tarih yazıyor. Milletimizin kurduğu bu okullara yine milletimiz sahip çıktı. Türkiye’de hayata geçirilen hizmetlerin büyük bir kısmının altında imam hatip neslinin imzası yer alıyor.” şeklinde konuştu.

İmam hatip liselilerin, sahip oldukları medeniyet tasavvuruna uygun bir bilinçle hareket ettiğini söyleyen Başkan Zeki Toçoğlu, “Merhum Mehmet Akif’in Asım’ın nesli diye tarif ettiği nesil bugün imam hatip nesli olarak günümüzde yaşamaya devam ediyor. İmam hatip nesli demek, kendi kimliğine sahip çıkan, köklü bir medeniyetin asaletini onurla taşıyan, bilim ve teknolojiyle donanmış, gönlü barış, sevgi ve hizmet aşkı ile dolu bir nesil demektir. İnşallah bugün olduğu gibi, geleceğe de imam hatip nesilleri damga vurmaya devam edecek.” dedi. Eski valilik konağı arazisi üzerine yapılacak okulun 32 derslikten oluşacağı bilgisini veren Toçoğlu, inşaatın kısa sürede tamamlanacağını vurguladı.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün de Türkiye’nin artık prangalarından kurtulduğunu söyledi. Üstün, “Sayın Başkanımızın da belirttiği gibi artık o kötü dönemler geride kaldı. Türkiyemiz artık demokratik özgür bir ülke. Ülkemizin bu güzel noktalara ulaşmasında imam hatip liselerinin emeği çok büyük. Sakaryamızda çok güzel bir çalışma daha hayata geçiyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah gelecek Sakarya’mız ve ülkemiz için daha da güzel olacak. ” şeklinde konuştu.

Vali Büyük: "Bu okullrla gurur duyacağız"


Temel atma töreninde son konuşmayı yapan Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise “Allah’a şükrediyorum, hamd ediyorum. Bir İHL mezunu olarak hangi aşamalardan geçtik, çok iyi biliyorum. Bugün böyle güzel irfan yuvasının temelini atma noktasına geldik. Vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda eğitim yuvalarını artırma noktasında gayret ve çabaya devam ediyoruz. Bu arazinin tahsisi, projesi, maliyeti gibi tüm çalışmalarda birlikte ortak çalışmaya imza attığımız Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu irfan yuvası içinde ilelebet Kur\'an okunan ama aynı zamanda kültür, sanat, spor merkezi gibi gençlerimizin eğitimine tahsis edilecek okulla inşallah hepimiz gurur duyacağız. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu güzel hizmetler inşallah devam edecek. İftihar edeceğimiz nesiller yetişecek. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İmam Hatip Lisesi Eski Müdürü Yahya Kutluoğlu’nun yaptığı dua sonrası protokol, hep birlikte okulun temelini attı. Daha sonra İmam Hatip Lisesi mezunlar buluşması için okul bahçesine geçildi. Başkan Toçoğlu, eski dostları ile hasret giderdi, vatandaşlarla birlikte yemek yedi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]