Hergünöz'den maaş zammı tepkisi

Türk Emekli Sen Sakarya Şube Başkanı Necmiye Hergünöz, emekli maaşlarına 2014 yılı bütünü için yalnızca taban aylık katsayısı artışıyla net 140 TL zam yapılmasına tepki gösterdi.

Hergünöz, “Bu yıl yapılan toplu sözleşmede, malum konfederasyonun marifetiyle, 2014 yılının bütünü için emekli memur maaşlarına yalnızca taban aylık katsayısı artışıyla net 140 TL zam yapılmasına karar verildi. Maaşa yansıyan 140 TL’lik zam, bu ülkeye yıllarını vermiş insanların emekli olduktan sonra yoksulluk ve sefalete itilmesi değilse nedir?” dedi.

Emekli memurun maaşının gıda ve kiraya bile yetmediğini belirten Hergünöz, “Geçtiğimiz günlerde Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı 2013 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre, bir ailenin aylık ortalama olarak gıdaya yaptığı harcama 841,26 TL; kira tutarı ise 576,65 TL’dir. Emekli bir memur yalnızca gıda ve kira için toplam bin 417 TL harcamak zorundadır. Emekli memurun ortalama emekli aylığı bin 450,- TL’dir. Emekli memurların yüzde 70’i bin 417 TL’nin altında maaş almaktadır. Yani emekli memurun maaşı sadece gıda ve kiraya bile yetmemektedir” diye konuştu.

"
Emekliyi çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur"

Kimsenin emeklileri çaresiz bırakmaya hakkı olmadığını ifade eden Hergünöz, “Geçtiğimiz günlerde LPG’ye yüzde 12 zam yapılmış; son 1 yılda patates yüzde 93, kuru fasulye yüzde 46, ilaç yüzde 25, ekmek yüzde 13, kuru soğan yüzde 12, beyaz peynir yüzde 11 zamlanmıştır. Hal böyleyken maaşlara bütün bir yıl için yalnızca 140 TL zam yapılması kabul edilemez. Emekliyi çaresiz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu nedenle 2014 yılı bütçesi kesinleşmeden bu duruma çare bulunmak; memur ve memur emeklilerini en azından enflasyon farkı verilmesini sağlayacak bir düzenlemeyi TBMM’de 2014 yılı bütçesine eklemek zorunluluğu vardır” dedi.
bireysel emeklilik maaş hesaplama
9 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]