Hayvanlara Yardım Edin Çağrısı

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, son yağan karın en az 1 hafta kalkmayacağını hatırlatarak, sokaklarda yaşayan hayvanlara acilen yem ve yiyecek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Şehirlerde insanlarla iç içe yaşayan güvercin, kedi, köpek gibi hayvanlar, karlı havalarda yiyecek bulmakta büyük sıkıntı çekiyor. Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız; bayat ekmek, artan pilav, makarna gibi yiyeceklerin çöpe atılması yerine açık alanlara bırakılmasını tavsiye ediyor. Balkona konulacak ekmek kırıntılarının bile birkaç serçe ve güvercinin karnını doyurabileceğini ifade eden Yıldız, "Her yer karla kaplı. Böyle durumlarda hayvanların yiyecek bulması mümkün değil. İnancımız gereği de bu hayvanlara yardım etmeliyiz. Türkiye'de her gün tonlarca ekmek çöpe atılıyor. Bugünlerde daha hassas davranarak ekmekleri çöp yerine çevreyi kirletmeyecek şekilde açık alanlara bırakarak sokak hayvanlarının yararlanmasını sağlayabiliriz. Son yağan kar en az bir hafta kalkmaz. Dolayısıyla hayvanlar aç kalırlarsa toplu ölümler olabilir. Bu da istenmeyen çevre kirlilikleri ile sağlık sorunlarına yol açabilir." uyarısında bulunuyor.
Yabanî hayvanlar için de bugünlerin çileli geçtiğini kaydeden Yıldız
, yiyecek sıkıntısı çeken yabanî hayvanların yerleşim bölgelerine inebileceğini belirtiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ile sivil toplum örgütlerinin el ele vererek, ormana yem bırakılması çağrısı yapan Yıldız, "Yoğun kar yağışı yabanî hayatı da etkiliyor. Domuz, ayı, tilki, kurt gibi vahşî hayvanlar büyük oranda yiyecek sıkıntısı yaşıyor. Birkaç gün atlatılana kadar ormanlar ve açık alanlara yem bırakılması bu hayvanların yerleşim bölgelerine inmesini engeller. Aksi takdirde köylere inerek çiftçilerin hayvanlarına zarar verebilir." diyor. Yıldız, kar sebebiyle açlıkla mücadele eden, kaçacak dermanı olmayan savunmasız hayvanların da avlanılmamasını tavsiye ediyor. 

Zaman

 

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
9e2804bf49d2c8333a47ed3883d122c0@