Emniyetten Park Cezası Açıklaması

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi yetkilileri, son günlerde kamuoyunda gündeme gelen, "Yasak yere park edilmiş araçların artık çektirilmeyeceği ve sadece tescil plakasına ceza yazılacağı” yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Trafik Denetleme Şubesi'nden yapılan açıklamada, "Emniyet Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili yayınlanan genelgesinde; Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 119'da belirtilen haller dışında kalan ve sadece park yasağını ihlal etmiş olan araçların çektirilmeyerek, bu şekilde park eden araçların tescil plakasına trafik idari para cezası karar tutanağı düzenleneceği, araçların çekilmesinde ve uygulanan cezai işlemlerde kesinlikle araç cinsi ve plakası ayrımı yapılmayarak herkese eşit, adil ve ölçülü davranılacağı, yetkisiz kişi ve kuruluşların araç çekmeleri ve muhafaza etmeleri ile yol üzeri ve boş alanlarda park yeri oluşturup buralardan ücret almalarının kesinlikle önleneceği, oluşturulacak olan özel ekiplerle bu konudaki denetimlere ağırlık verileceği hükmü bulunmaktadır. Konuyla ilgili yayınlanan haberlerin ise genelge hükümlerine uygun olmadığı ve bundan dolayı vatandaşlarımızın bu konuda yanlış yönlendirildiği tespit edilmiştir.

Bu bağlamda Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 119. maddesinde belirtilen;

a) Duraklamanın yasak olduğu yerlerde,
b) Geçiş yolları önünde ve üzerinde,
c) Belirlenmiş yangın musluklarına her iki yönden 5 metrelik mesafe içinde,
d) Kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını belirten işaret levhalarına 15 metrelik mesafe içinde,
e) Üç veya daha fazla ayrı taşıt yolu olan karayolunda ortadaki taşıt yolunda ve üç veya daha fazla şeritli yollarda aksine bir düzenleme veya işaretleme yapılmadıkça sağ şerit dışındaki şeritlerde,
f) Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerlerde,
g) Geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının yapıldığının belirlendiği işaret levhasına 15 metrelik mesafe içinde,
h) Kamunun faydalandığı yerlerin giriş ve çıkış kapılarının önünde ve her iki yönde 5 metrelik mesafe içinde,
ı) Belirli kişilerin ve tatil günleri dışında, kurum ve kuruluşların araçları için ayrılmış ve bir işaretle belirlenmiş park yerlerinde park edilmiş araçlar çektirilir. Ayrıca belirgin bir şekilde trafik düzenini ve güvenliğini etkilediği görülen ve sahibi bulunmayan, yasak yerde olmasa bile genel güvenlik bakımından tehlike yarattığı anlaşılan araçlar da trafik zabıtasınca, trafik zabıtasının bulunmadığı yerlerde genel zabıta tarafından kaldırılır hükmü uyarınca belirtilen yerlerde park etmiş olan araçlar Sakarya İl Trafik Komisyonu'nca belirlenmiş ve izin verilmiş özel tertibatlı çekicilerle izinli park alanlarına çektirilecektir.
İlimizde çekme ve muhafaza etme ile ilgili olarak İl Trafik Komisyonunca belirlenmiş ve yetkilendirilmiş olan çekici parkları mevcuttur. Halen çektirilen araçlar trafik zabıtası gözetiminde bu parklara çektirilmektedir" denildi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
312fdc8bc12fe6ad2c9b2da8753a7c11@