Halk Sağlığı Müdürü Demirel'den sağlıklı yaşam mesajı

Sakarya Halk Sağlığı Müdürü Orhan Demirel, Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla mesaj yayınladı.

Demirel, mesajında, halk sağlığının bireyi sağlıklı ve üretken şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğini vurguladı.

Bunun için gerekli tüm sağlık hizmetlerinin sunulduğunu belirten Demirel, "Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek, halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır" ifadesini kullandı.

Demirel, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam tarzı, sigara ve alkolden uzak durmanın birçok hastalığı engellediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ulusal programlarımız kapsamında sağlığımızı tehdit eden risk faktörlerine karşı vatandaşlarımızla birlikte mücadele edilmektedir. Alo 171 Sigara Bırakma Hattı, 7 gün 24 saat esasıyla danışmanlık hizmeti vermekte ve dileyen vatandaşı yurt sathına yayılmış 400'den fazla sigara bırakma polikliniğine yönlendirmektedir. Alo 181 hattı ile de uyuşturucuyla mücadeleye destek verilmektedir. Meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanseri için erken teşhise yönelik her yıl 5 milyon tarama yapılmakta, kanserden korunmaya yönelik eğitimler aralıksız sürdürülmektedir."
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle