Geyve ayvası rekoltesi ve fiyatıyla yüz güldürdü

Sakarya'nın Geyve ilçesinde üretilen ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen, lezzetiyle de ünlenen Geyve ayvası, yüksek rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdü.

Geyve'de, bu yıl yaklaşık 12 bin dekar alanda üretilen ayva, 60 bin tonluk rekoltesiyle üreticiyi memnun etti. Geyve ayvası, aralarında Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa ve Rusya'nın da bulunduğu birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, ayvanın Geyve için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Ayva genelde iç piyasada satıldığı gibi, Avrupa ülkelerine de ihraç edilmektedir. Daha önceleri Arap ülkelerine de seri şekilde ayva ihraç ediyorduk ama şu anda oradaki çeşitli olaylardan dolayı ihracatımız azaldı ama buna rağmen iki yıldır üreticinin yüzünü güldürmekte" diye konuştu.

Ayvanın dalında 1 ila 1,5 lira arasında piyasası olduğunu ifade eden Pınar, fiyatların üreticiyi mutlu ettiğini aktardı.

Ayva hasadının 15 Eylül'den ekim sonuna kadar devam ettiğini anlatan Süleyman Pınar, şöyle devam etti:

"Ayva çeşitleri çok ama 2015 yılı itibarıyla Geyve ayvası tescillendi. Şu anda Geyve ayvamız Türkiye genelinde en lezzetli, damak tadı en güzel ayva. Ayvanın ihracatı şu anda sadece Sakarya'dan yapılmaktadır. Bunun ağırlığı da Geyve'den yapılıyor. Daha önceleri birkaç ilden yapılıyordu ama şu anda sadece Sakarya'dan yapılmaktadır. Ayvamız şu anda Türkiye'de ve Avrupa'da aranan bir meyve. Dolayısıyla şu aralar üretici, ayvanın piyasasından çok memnun. İnşallah böyle devam eder. Böyle devam ettiği müddetçe de ayva dikim alanları artacak."

Geyve ayvasının bölgenin ikliminden kaynaklı olarak sulu ve lezzetli olduğuna dikkati çeken Pınar, ayvanın elma gibi ısırılarak da yenilebildiği için daha çok tercih edildiğini kaydetti.

Süleyman Pınar, hasat zamanı ilçede işçi bulunamadığından Türkiye'nin değişik illerinden işçilerin geldiğini de sözlerine ekledi.

Tescilden sonra ihracat firmalarının ilgisi arttı

Burhaniye köyünde yaşayan ayva üreticisi Zekeriya Çoban ise ürününü dalındayken ihracat firmalarına verdiğini belirtti.

İhracat firmalarının ürünlerine olan ilgisinden memnun olduklarını dile getiren Çoban, şunları söyledi:

"Bu yıl rekoltemiz çok iyi. Üreticinin yüzü güldü. Ayva, 1 ila 1,5 lira arasında alıcı buluyor. Şu anda 21 tane ihracat firması var. Ürünümüzü bu ihracat firmalarına dalındayken veriyoruz. Ürünümüz, Ukrayna, Hollanda, İtalya, Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkelere ihraç ediliyor. Türkiye'de ayva çok ama Geyve ayvası az. Geyve ayvası belediyemizce tescillendi. Bir saygımız oldu tescil olunca. Ayvanın soy ismini aldık. Ayva vardı ama Geyve soy ismini aldı. Ayva, 'Geyve Ayvası' oldu. Memnunuz, tescilden sonra ilgi arttı. Geyve ayvası tescillendikten sonra Geyve'de ihracat firmaları bu yıl yüzde 50 çoğaldı. Ayvamız, İstanbul, Ankara, Mersin gibi birçok ile iç piyasaya da sürülüyor. Geyve'de ayva kalmıyor. Yere düşen ayvalar bile meyve suyuna gidiyor. İlgiden memnunuz."

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
d146fe5f61b6f7d56eaefa5d15b58060@