Fatura Makinistlere Çıktı

Hızlandırılmış tren kazasıyla ilgili davada, bugün karar çıktı. Mahkeme heyeti, iki makinisti toplam 3 yıl 9 ay hapis cezası ile toplam bin 833 YTL para cezasına çarptırdı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, birinci makinist Fikret Karabulut 2 yıl 6 ay hapis cezası ile bin 100 YTL para, ikinci makinist Recep Sönmez ise 1 yıl 3 ay hapis ve 733 YTL para cezasına çarptırıldı. Tren şefi Köksal Coşkun da daha önceki duruşmada beraat etmişti.

Mahkeme heyeti tarafından 2 yıl 6 ay hapis cezası ile bin 100 YTL para cezasına çarptırılan 1. makinist Fikret Karabulut, cezayı fazla bularak, "Adalete güveniyoruz. Temyize gideceğiz" dedi.

Makinistlerin avukatı Mustafa İkizler ise, "4/8'ün karşılıksız kalmasını, kamuoyunun vicdanı nasıl değerlendirecek göreceğiz. Yargıtay nasıl karar verecek onu bekleyeceğiz. Bozulmasını bekliyoruz. Cezayı fazla bulduk. Temyize götüreceğiz" diye konuştu.

Makinistlerin, aldıkları hapis cezası sonucu bundan sonra makinistlik yapamayacakları öğrenildi.


ASIL SUÇLU CEZA ALMADI

Kazada kızı İrem Candan'ı kaybeden baba Alaattin Candan, kararı beğenmeyerek, "Ben makinistlerde suç bulmuyorum. Asıl ceza alması gereken TCDD. Tren niye kaza yaptı? Yerden dolayı. Benim vicdanım niye rahatsız, çünkü benim gözümde suç TCDD'nin. Makinistler emir kulu. Biz temyize gideceğiz"
dedi.

Baba Alaattin Candan'ın avukatı Engin Baltacı, kendilerinin TCDD'ye verilen 8/4 kusurun şahsileştirilmesini istediklerini belirterek, "Müvekkillerimiz hiçbir zaman sanık makinistlerin aldıkları cezayla vicdanlarının rahatlayacağını ya da adaletin yerine geleceğini ifade etmedi. Müvekillerim bu kazanın ortamını yaratanların cezalandırılması halinde kendilerinin tatmin olacağını her zaman ifade ettiler. Bugün çıkan kararla bizim istediğimizin gerçekleşmediğini görüyoruz. Mahkeme bugün 4/8 ile ilgili bir suç duyurusunda bulunmadı. Bırakın şahsileştirmeyi, bir suç duyurusunda bulunmadı. Neden bulunmadı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir soruşturma yapıyor."

Ankara Başsavcılığı'nın, TCDD hakkında bir soruşturma izini aldığını anlatan Baltacı, şöyle konuştu: "Bu soruşturma izni Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde iptal oldu. Dolayısıyla 4/8 kusur boşlukta kaldı. Yargıtay'ın son tazminat kararı hakkında bir kaçınılmazlık ilkesi var. Sanki olayın gerçekleşmemesi kaçınılmazdır. Sanki ilahi adalet burada da olmuş. Yüzde 50 kusuru kaçınılmaz olmuş. Bakın mahkeme diyor ki TCDD yüzde 50 kusurlu olup mahkememize bir dava açılmamış ise kazadan sonra bu kurum yetkilileri için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından suç duyurusunda bulunulduğundan bundan dolayı bu kurum yetkilileri için yeniden suç duyurusunda bulunmasına gerek olmadığı ifade ediliyor. Biz de bu hükmün bu paragrafını temyiz etmek için ilgili dilekçemizi mahkemeye sunduk."


Bundan sonra sürecin devam ettiğini anlatan Baltacı, sözlerine şöyle devam etti: "Pamukova tren kazasıyla ilgili süreç bitmiş değildir. Yargıtay bu kararı değerlendirecek. 4/8 kusurun şahsileştirilmesi konusunda mahkemeye yol gösterilmesiyle ilgili bir yol gösterecek karar verecektir. Kazanın 4/8 kusurunda TCDD Genel Müdürü sorumlu demek mümkün değil. Bunun sorumluları vardır ama şahsileştirilmelidir. Ahmet denmelidir, Mehmet denmemelidir. Sistemin sorgulanması bizim işimiz değil. Biz kim sorumlu onu istiyoruz. O kazanın alt yapısından kim sorumlu belirlensin."

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde 22 Temmuz 2004 tarihinde meydana gelen tren kazasında 40 kişi ölürken,
89 kişi de yaralanmıştı.

Kazayla ilgili diğer haber için tıklayın.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]