Ev yapmak isteyen vatandaşa bedava proje verilecek

Erenler Belediyesi, köyden mahalleye dönüşen bölgelerde ev yapmak isteyen vatandaşa bedava proje verecek.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, yaptığı açıklamada, ‘Tip Ev Projesi' hakkında bilgi verdi. Öztürk, Büyükşehir Yasası ile birlikte köyden mahalleye dönüşen ve imar planı olmayan yerleşim bölgelerinde uygulanmak üzere belediye tarafından 9 değişik konut projesi hazırlandığını belirtti. Arsalarına konut yapmak isteyen vatandaşların bu projeleri belediyeden ücretsiz olarak alabileceklerini ifade eden Öztürk, “Böylece vatandaşlarımız hem proje maliyeti ödemek zorunda kalmıyor hem de zamandan tasarruf edecek.” dedi.

"Kent estetiği mahallelere de yansıyacak"


Kırsal mahallelere yönelik çeşitli çalışmaların devam ettiğini belirten Başkan Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kent estetiğinde ve sosyal kültürel birçok konuda şehir merkezi veya kırsal mahalle ayırt etmeden hizmetlerimizi ulaştırmaya devam ediyoruz. Bu hizmet düsturu ile kırsal mahallelerimizde inşaat yapmak isteyen vatandaşlarımız için 6360 sayılı Büyükşehir Kanununun 3. Maddesinde belirtilen esaslar gereği ticari amaç taşımayan ve yürürlükteki mevzuat doğrultusunda yörelerin geleneksel ve kültürel mimari özelliklerine uygun 9 tip proje belediyemiz tarafından hazırlanmıştır. Bu projemizin kırsal mahallelerimize ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim.”

5 tek kat, 9 dunleks proje hazır

Dokuz değişik tasarımla hazırlanan tip ev projeleri, tek katlı ve çift katlı dubleks projeler olarak sunulacak. Tek katlı projeler 60, 75, 100, 120, 125 metrekare, çift katlı projeler ise 160, 165, 180 ve 190 metrekare olacak şekilde projelendirilerek vatandaşların hizmetine sunulacak. Alınması gereken inşaat ruhsat harçları da alınmayacak. Haritacılık işlemleri, zemin etüdü ile beton ve demir raporları vatandaşlar tarafından yaptırılacak.

Tip proje ile inşaat izni almak isteyen kırsal mahalle sakinlerinin hazırlaması gereken evraklar ise şöyle: “Tapu, aplikasyon çapı, yılına ait imar durumu, mahalle muhtarından ikametgah belgesi, tip projeyi uygulayacağına dair noterden taahhütname ve mal sahibi kimlik fotokopisi. Yapı sahibi müteahhitliğini kendi yapacağına dair Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden yetki belgesi."
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
f693940409a0d9187899b64b2f9a917d@