"Bir taraf açlıktan, diğer taraf da çok yemekten ölüyor"

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, dünyada bir tarafın açlıktan, bir tarafında çok yemekten ölen insanlar olduğunu söyledi.

Yarının 16 Ekim Dünya Gıda Günü olduğunu belirten Yıldız, Türkiye ve dünyada gıda tüketimi konusunda iç karartıcı bir tablo olduğunu belirtti. Bazı zengin ülkelerin insanlarının aşırı gıda tüketimine bağlı obezite hastalığı sebebiyle sağlığını kaybederken, bazı geri kalmış ülkelerde ise yoksulluk ve açlık kaynaklı sağlığını kaybeden insanlar olduğunu vurguladı.

İstatistiklere göre Türkiye’de de sağlıksız ve dengesiz beslenmeye bağlı obezite hastalığının giderek çoğaldığını ve toplum sağlığını tehdit etmeye başladığını vurgulayan Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı, şunları kaydetti: “Sağlığımızı hızla kaybediyoruz. Bu dünyayı kayıp ettiğimiz gibi öteki dünyayı da kayıp ediyoruz. Dinimiz her türlü israfın haram olduğunu söylüyor. İhtiyaçtan fazla gıda tüketmekte israfa girer. Ayrıca çöpe atılan gıdalarla bir ülke insan doyurulur.”

Dünyaya bakıldığında, adil bir gıda dağıtımı olmadığının altını çizen Mustafa Yıldız, ABD’nin dünya nüfusunun yüzde 5 sahip olduğunu ancak dünyada üretilen gıdanın yüzde 40 tükettiğini dile getirdi. Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ülkede en önemli sağlık problemlerinden biri obezite ve de obeziteye bağlı hastalıklar. Bir yandan da Afrika da açlıktan, hastalıktan ölen çaresiz insanlar. Dünyada yaklaşık 1 milyardan fazla insan yetersiz diğer bir deyişle açlıkla savaşmaktadır. Hatırlanacağı üzere 1996 yılında Roma'da dünya devlet ve de hükümet başkanlarının katıldığı toplantıda açlıkla karşı karşıya kalan insanların 420 milyon olduğu belirtildi. Geçen sürede bu rakam 2,5 katını geçerek bir milyarın üstüne çıktı.”

Türkiye’de ise gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında et, süt, yumurta gibi protein gıda tüketiminde gerileme söz konusu olduğunu ifade eden Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldız, “Protein tüketmemek sağlıksız beslenmek demektir. Ülkemizdeki ilgili kurumlar, sivil toplum örgütleri bu konuda bir fikir teatisinde bulunmalı.” dedi.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
f8fbed8bee7a3c2d46cd46842dc5b4c7@