'Eskitilmiş Kılıç' Hendek'te sahnelenecek

Osmanlı padişahlarından Sultan Abdülhamid Han döneminde geçen ve tarihe mal olmuş bazı siyasi gelişmelerin perde arkasının işlendiği \'Eskitilmiş Kılıç\' adlı tiyatro oyunu, 28 Mayıs Çarşamba günü Hendek Bayraktepe Tesisleri’nde seyirciyle buluşacak.

Hendek Belediyesi\'nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında sahnelenen, senaryosunu Mustafa Akif Ekşi\'nin yazdığı, yönetmenliğini Sami Gülbaba\'nın yaptığı tiyatro oyunu, Abdülhamid Han\'ın hatıralarından ve tarihçilerin objektif yorumlarından yola çıkılarak yazıldı. Oyunda tarihe yanlış aksettirilmiş gerçekler, tiyatro sahnesinden izleyicilere mesaj olarak verilecek.

Oyun; 93 Harbi ile başlayıp Sultan’ın vefatı ile sonlanıyor. Abdülhamid Han döneminde cereyan eden birçok konunun ele alındığı oyunda, Abdülhamid Han’ın Jön Türklerle olan diyalogu, Filistin ve toprak meselesi, Selanik sürgünü gibi hayatının detayları aktarılırken, siyasetin kişiliğe nasıl yansıdığı değil, kişiliğinin siyasete nasıl yansıdığı ön plana çıkarılıyor.

28 Mayıs Çarşamba günü saat 20.30’da Bayraktepe’de sahnelenecek olan oyun vatandaşlar ücretsiz olarak izleyebilecekler. Oyunu izlemek isteyenler için saat 18.30’dan itibaren Hendek Merkez Camii önünden araç kaldırılacak.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]