Erdoğan TEKEL İşçileri İçin Talimat Verdi

Kumlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada hükümetin yeni bir çalışma yapacağını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunu ile ilgili olarak, ''Bir çalışmayı gerektiriyor. Bu anlamda önümüzdeki hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce Sayın Başbakan bizi tekrar çağıracak, oturup değerlendireceğiz'' dedi.

Erdoğan ile 45 gündür sokakta, soğukta, ayazda, kadın-erkek, Türk-İş önünde eylem yapan arkadaşlarının sıkıntılarını iki saat konuştuklarını ifade eden Kumlu, Erdoğan'ın Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'ya talimat verdiğini ve onların da görüşmeye katıldıklarını söyledi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, ''Onlar da geldiler, beraberce onlarla da müzakere ettik, ne yapılabilirliği konusunda. Tabii bir çalışmayı gerektiriyor. Bu anlamda, önümüzdeki hafta sonuna kadar bu çalışmanın neticesini görünce Sayın Başbakan bizi tekrar çağıracak, oturup değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Çalışmayı Görmeden Bir Şey Söyleyemeyiz

Kumlu, TEKEL işçilerinin sorunu ile ilgili olarak, ''Hükümet tarafından yapılacak çalışmayı görmeden, kendilerinin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da birşey söylemesinin mümkün olmadığını'' söyledi.

Mustafa Kumlu, bir gazetecinin, ''Bugünkü görüşmeden sonra umutlu musunuz?'' sorusu üzerine, ''Şu iki saatlik görüşme bile bu işin nasıl yürüdüğünü gösteriyor. Onun için burada 'umutluyuz, olumlu, olumsuz' ifadelerini kullanıp, sonradan bir olumsuzluk olursa yanlış anlaşılır. Onun için biz çalışmayı görmeden, bizim de Sayın Başbakan'ın da birşey söylemesi mümkün değil. Çalışmayı gördükten sonra sizlerle tekrar paylaşırız'' dedi.

Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, ''TEKEL işçilerinin Türk-İş önündeki eylemlerinin devam edip etmeyeceği'' yönündeki soru üzerine de şunları söyledi:

''Neticeyi almadan oradaki insanlara birşey söyleyemeyiz. Bu neticeyi aldıktan sonra. Sayın Başbakan'ın onun için 'üç beş gün içerisinde bu işi halledin' demesinin nedeni de bu. Yani 'çalışmayı bitirin'. O çalışmayı gördükten sonra biz arkadaşlarımızla oturup, sizinle, onlarla 'arkadaş durum bu', 'gidin' mi diyeceğiz, eyleme 'devam edin' mi diyeceğiz? Orada belli olacak. Bundan başka söyleyeceğim birşey yok.''

''4C'den geri dönüş var mı?'' sorusuna Kumlu, ''4C midir, 4B midir? Mevcut bizim şartlarımızı, bizim düşüncelerimizi biliyorsunuz. Arkadaşlarımızın özlük haklarıyla başka kamu kurum kuruluşlarına aktarılmaları. Ama bu bir maliyet gerektiriyor. Bunların hesabı kitabı yapılacak. 4C mi olacak, 4B mi olacak? Bununla ilgili yorum yapmak yanlış olur'' yanıtını verdi.

Netice Almadan "Bırakın" Diyemiyorum

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından Türk-İş Genel Merkezine gelen Kumlu, binanın balkonundan işçilere hitaben konuşma yaptı.

Kumlu, 45 gündür eylemlerini sürdüren işçilere sabır ve anlayışlarından dolayı teşekkür etti. Türk-İş olarak herşeyleriyle işçilerin yanında olduklarını ifade eden Kumlu, ''Zaman zaman, 'Kumlu istifa' denilmesine rağmen, hiç yadırgamadım. Bu bizim görevimiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından yaptığı bazı açıklamaların yanlış anlaşıldığını da ifade eden Kumlu, işçilere, ''Görüşmenin neticesini almadan size, 'Bırakın gidin' diyemiyorum. Olumlu bir şekilde bu neticeyi alıp sizlerin sağ salim çoluğunuza çocuğunuza kavuşmanızı temin etmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.

Bu arada, Kumlu'nun Başbakanlık Resmi Konutu'ndan ayrılışı sırasında yaptığı açıklamayı televizyondan takip eden işçiler, hükümet aleyhine slogan attı. İşçilerden bir kısmı açıklamayı tatmin edici bulmazken, bir kısmı ise Başbakan Erdoğan ile Kumlu arasındaki görüşmenin ''sorunun çözümü için bir umut ışığı olduğu'' görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, Türkiye Gazeteciler Sendikası üyeleri işçilere çorba ve salep dağıttı.

13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]