Ekici, Karayılan'ın yaptığı açıklamayı değerlendirdi

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Murat Ekici, Murat Karayılan’ın Kandil’de yaptığı açıklamadan sonra barış süreci konusunda şüphelerin arttığını söyledi.

Ekici, gazetecilere yaptığı açıklamada, barış süreciyle ilgili iki gün öncesine kadar detaylı bilgiye sahip olmadıklarını, sürecin milli bir süreç olup olmadığına ilişkin çekincileri bulunduğunu belirtti. Kandil’de Murat Karayılan’ın açıklamasından sonra sanki bu sürecin biraz daha pazarlıklar sonucu yürütüldüğü gibi bir düşünce doğduğunu savunan Ekici, şunları kaydetti:

“Normalde PKK’nın silahsızlandırmak yerine, sadece yurt dışına silahlarıyla birlikte çekileceği gibi bir intiba var. Teröristler çekilirken, Türk güvenlik güçleri tarafından herhangi bir müdahaleye maruz kalmayacak gibi bir intiba var. Bu sebeple sürece şüpheli yaklaşmamızın doğru bir karar olduğunu gösteriyor. TSK’nın teröristlere müdahale etmemesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Sınır kanunu ve diğer kanunlar gereğince kesinlikle teröristlerin elini, kolunu sallayarak dışarı çıkmaması gerekmektedir. Silahların alınmasında, gerekirse çatışmaları gerekmektedir. Burada amaç insan öldürmek değil, herkesin görevini yapması gerekir. Hükümetin kanunsuz bir emir vermemesi gerekir. Bu süreç ile barışın geleceğine pek ihtimal vermiyoruz.”

Akil İnsanlar Heyeti\'nin de Türk toplumunu temsil etmediğini dile getiren Ekici, “Birkaç isim dışında heyetteki insanların toplumda karşılığı yok.” ifadesini kullandı. Yeni anayasada Türk kelimesinin geçmemesi, ülkenin eyaletlere bölünmesi, tek resmi dilin Türkçe olmaması gibi süreçle ilgili şüpheleri olduğunu ifade eden Ekici, “Hükümet bu şüpheleri gideremedi. Bülent Arınç’ın ‘Muhsin Yazıcıoğlu olsaydı süreci desteklerdi’ şeklindeki açıklaması da merhum genel başkanımızın ismini kullanarak prim yapmaya çalışıyorlar.” diye konuştu.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]