Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Dünya Bankası'ndan TEDAŞ'a Kredi

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) ile Dünya Bankası, dün, 205 milyon avro (269,4 milyon ABD Doları eşdeğeri) tutarında "Elektrik Dağıtım Rehabilitasyon Projesi" kredi anlaşması imzaladı.
     
Dünya Bankası Ankara Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kredinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğü altında, devlete ait elektrik dağıtım şirketi TEDAŞ’a kullandırılacağı vurgulandı.
     
Kredi ile ilgili hukuki anlaşmaların da Hazine Müsteşarlığından Genel Müdür Memduh Aslan Akçay, TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik ve Dünya Bankası Ülke Direktörü Ulrich Zachau tarafından imzalandığı kaydedildi.
     
Dünya Bankası'nın Elektrik Dağıtım Rehabilitasyonu Projesi için TEDAŞ’a sağladığı kredi, ilk 5 yılı geri ödemesiz dönem olmak üzere 15 yıllık bir vadeye sahip, değişken marjlı ve eşit anapara geri ödemeleri olan bir kredi olacak.
     
Açıklamaya göre, Elektrik Dağıtım Rehabilitasyon Projesi, Türkiye’de tüketicilere elektrik arzının güvenilirliğini artırmayı amaçlıyor.
     
Proje, TEDAŞ’ın AYEDAŞ, Uludağ, Meram, Gediz, Toroslar, Menderes, Osmangazi ve Akdeniz bölgelerinin şirketlerinin Dağıtım Şebekesinin Rehabilitasyonu ve Genişletilmesini kapsıyor. Planlanan yatırımlar ile dağıtım şebekesinde en ciddi kapasite, verimlilik ve güvenlik sorunları olan kısımları hedeflemesi, yatırım projelerinin uygulanması yönetim ve denetiminde TEDAŞ ve bölgesel şirketlere teknik yardım sağlanmasını hedefliyor.

Milliyet

15 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle