Bilinçsiz Avlanma Kuş Gribini Getirdi

Türkiye Beyaz Et Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar, kuş gribinin nedeninin göçmen kuşlar olduğunu belirterek "Ancak, bu hastalık sadece köy tavuklarında görülmektedir" dedi.

Sakarya ve Samsun'da ortaya çıkan kuş gribiyle ilgili bilgi veren Türkiye Beyaz Et Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haşim Gürdamar, kuş gribinin yaban kuşlarının bilinçsiz bir şekilde vurulmasıyla sadece köy tavuklarında görüldüğünü belirtti.

Gürdamar, bu hastalığın entegre tesislerde yetiştirilen hayvanlarda görülmediğini belirterek "Hastalığın nedeni, göçmen kuşların bilinçsiz bir şekilde vurulmasıdır. Avcılar avladıkları yaban kuşlarını köy ortamında kesip yolunca hastalık köylerdeki kanatlılara geçiyor. Hastalık ilk kez 2006 yılında Doğu Beyazıt'ta ortaya çıktığında sektör etkilendi. Çünkü o zaman vatandaşlar hastalığı bilmiyordu. Ancak şu an halk bilinçlendi ve bu hastalığın sadece köy tavuklarında ortaya çıktığını, göçmen kuşlardan dolayı geldiğini biliyor. Bir entegre tesisinin, bir ameliyathaneye benzediğini biliyor" dedi.

Kuş gribinden dolayı sektörde bir sıkıntı yaşamadıklarını ve satışlarda herhangi bir düşüş olmadığını söyleyen Gürdamar, kuş gribinin ortaya çıkmasının ardından Sakarya Valiliği'nin avlanmayı yasakladığını, bunun da yerinde bir karar olduğunu sözlerine ekledi.

Kuş Gribi Civciv Dağıtımını Durdurdu

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
8d707330b682098402f2484c886f35f7@