Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Demir “Bakan Hanımın sözü var, Gazievi istiyoruz”

Sakarya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Erol Demir, Sakarya’ya Gazievi açılması konusunda verilen sözün yerine getirilmesini istedi. 

Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı, Ak Parti Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam’ın kendilerine verdiği sözü hatırlatan Demir, “Bakan Hanımın bize sözü var, Sakarya’ya acilen Gazievi istiyoruz.” dedi. 
Türkiye’de Gaziler Bakanlığı’nın kurulması gerektiğini vurgulayan Muharip Gaziler Derneği Başkanı Erol Demir, Gazi ayrımcılığına da son verilmesini talep etti. 

“BAKAN HANIMIN SÖZÜ VAR”
Gazi ve şehit yakınlarının istihdam hakkı konusunda yürüttükleri mücadeleyi yorumlayan Erol Demir, “Çıkan kanuna göre muharip gaziler kapsam içine girmiyor. Bu konuda Bakan hanıma, yani Aile ve Sosyal Politikalar Eski Bakanı Sayın Ayşenur İslam’a taleplerimizi ilettik. Seçimlerden sonra durum ne olur bilmiyorum. Gazi ayrımcılığı yapıldığı gerekçesiyle Gazilerimiz büyük üzüntü duyuyor. Bize de bu konuda baskı yapıyorlar. Özetle durumu Bakanlığa ilettik, çalışma yapılacağına dair  söz verdiler, biz de şu anda beklemedeyiz” şeklinde konuştu.

“SAKARYA’YA GAZİEVİ İSTİYORUZ”
Demir “Türkiye’de Gazievine ne kadar ihtiyaç var?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:
“Çok ihtiyacımız var. Yetkililere bu talebimizi de ilettik, ancak sonuç alamadık. Ülkemizde çoğu ilde Gazievi var. Ama Sakarya’da maalesef yok. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün olduğu yerde Gazievi açılacağına dair söz verdiler. Şimdi orada başlatılan inşaatın bitmesini bekliyoruz. Bakan hanımın Gazievi için de sözü vardı. Beklemedeyiz. En büyük sıkıntımız Gazievimizin olmaması. Sakarya’nın buna çok ihtiyacı var. Elimizdeki dökümanları yetkililere ilettik. Olumlu veya olumsuz yanıt alamazsak basın önünde açıklamamızı yapacağız. Kiralık bir yerde çalışma yürütüyoruz. İmkanlarımız belli. Gazievimiz neden olmasın?”

“GAZİLER BAKANLIĞI KURULSUN”
Ülkede Gaziler Bakanlığı kurulması gerektiğini vurgulayan Demir, “Gazi Bakanlığı olsa gazilerimize daha iyi hizmet verilir” dedi. 
Gaziler Günü dolayısıyla Sakarya’da 19 Eylül günü çelenk koyma töreni düzenleneceğini, bir yürüyüş gerçekleştirileceğini, ziyaret kabullerinin olacağını,  hasta olan gazilerin ziyaret edileceğini söyledi. 

ŞEHİDE MEZARI BAŞINDA ZİYARET
Muharip Gaziler Derneği Başkanı Erol Demir ayrıca, Gaziler Günü dolayısıyla Sakarya’daki Muzaffer Ekemen adlı şehidin mezarının ziyaret edileceğini belirterek, “Ozanlarda şehidimiz var, ismi Muzaffer Ekemen. Kıbrıs Harekatında yaralı olarak Türkiye’ye getirilmiş, ancak hayatını kaybedince memleketi Sakarya’ya defnedilmiş. Mezarı Adapazarı’nda. Ozanlar Mahallesinden olan Ekemen’i mezarı başına anacağız” dedi. 
Demir ayrıca, Gaziler Günü nedeniyle Orhan Camiide mevlid-i şerif okutulacağını ve Tank Palet Fabrikasında görev yapan askerlerle buluşacaklarını belirtti. 

ŞEREF AYLIĞI SORUNU
Gazilerin “şeref aylığı” adı altındaki maaşları konusunda da sıkıntı çektiğini anlatan Demir, derneğe kayıtlı 450 üyeleri olduğunu, bunların 5’inin subay, 12’sinin astsubay, 21’inin Kore Gazisi, 224’ünün Kıbrıs Gazisi, 83’ünün Gazi Eşi, 2’sinin de dernek üyesi işçi olduğunu söyledi.  

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ EYLEM DEĞİL, MECLİS”
“Size verilen sözler tutulmazsa ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusunu cevaplandıran Erol Demir, “Ne yaparız bilmiyoruz, isteğimiz olayın bir eyleme dönüşmemesi. Biz Gazi çocuklarının eylemlerine de karşıyız. Bu sorunların çözümü Meclis’tir. Sorunlarımızın Mecliste çözülmesi taraftarıyız. Genel Merkezimiz bu taleplerin hayata geçirilmesi konusunda çalışma yapıyor. Umarım sonuç alınır”şeklinde konuştu.
8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]