Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Çocuklara Sigarasız Ortam Hakkı

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu (TKASK), 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında düzenleyeceği etkinliklerde, "Sigaranı söndür, yüzümü güldür" sloganını kullanacak. Kampanyanın teması, "çocuklara sigarasız bir ortamda büyüme hakkı verilmesi" olacak.

Uluslararası Kanser Savaş Örgütü'nün (UICC) 80'i aşkın ülkedeki 250'yi aşkın üyesinden biri olan TKASK, 3 yıldır UICC ile birlikte tüm dünyada 2000 yılından beri "Dünya Kanser Günü" olarak bilinen 4 Şubat tarihinde çeşitli etkinlikler ve kampanyalar düzenliyor. Kampanyada hem yetişkinler hem çocuklar hem de gençler hedef alınıyor. Düzenlenen etkinliklerle kansere karşı olan farkındalığın arttırılması ve kişilerin kanser konusunda bilinçlendirilmeleri amaçlanıyor. 2007 yılının kampanya konusu "Kanserden korunma" kapsamında bilinçlendirme çalışmaları düzenlendi, afiş, broşür ve kitapçıkların Türkiye genelinde dağıtımı yapıldı. Ayrıca TV, gazete ve internet yoluyla özellikle ailelerin ve genç neslin bilinçlendirilmesi sağlanarak 15 milyon kişiye ulaşıldı.

Bu yıl ise "Sigaranı söndür, yüzümü güldür" sloganıyla gerçekleştirilecek kampanyanın teması, "çocuklara sigarasız bir ortamda büyüme hakkı verilmesi" olacak. Kampanyada pasif içiciliğin önlenmesi ve özellikle çocukken çevresel tütün ürünlerinin ve sigaranın dumanına maruz kalmanın ileride getireceği sağlık risklerinin altı çizilecek.
16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]