Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Çocuklar Neden Bocalar?

Çalışan anneler çocuklarını ya kreşe ya da yakınlarına bırakıyor. Ancak ülkemizde çalışan annelerin çocuklarına genelde anneanne ve babaanne gibi aile büyükleri bakıyor.

Kendi ailesiyle birlikte çocuk üç aile arasında yaşaması sebebiyle davranışlarında bocalıyor. Annenin tepki gösterdiği bir davranışa, babaanne ve anneanne farklı tepki gösteriyor. Uzmanlara göre bu da çocukta davranış bozukluğuna yol açıyor.

Farklı yaklaşımlar sebebiyle nasıl davranacağını şaşıran çocuğun psikolojisi de bozuluyor. Uzmanlar, anne, anneanne ve babaannenin bir araya gelerek sık sık çocukla ilgili konuşmaları ve bir davranış birliği sağlamalarını öneriyor.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Şebnem Günay
, çalışan annenin, anneanne ve babaanneyle birlikte bir ortak tutum belirlemesi gerektiğini kaydediyor. Günay, annenin yapmasını istemediği bir davranışı genelde büyüklerin hoş gördüğünü belirterek şunları söyledi:


"Bu kesinlikle yanlış. 3 aile de çocuğa karşı ortak tutum sergilemeli. Genelde torunlar şımartılır. Ancak çalışan annelerin çocukları günün büyük çoğunluğunu anneanne ve babaannenin yanında geçirdiği için daha dikkatli olunmalıdır. Eğer çocuğunuz bir davranış sergilediğinde anne ikaz ediyor; 0 çocuk da 'Ama buna anneannem ve babaannem kızmıyor' diyorsa işte o zaman bir sıkıntı var demektir. Artık çocuk nasıl davranacağını şaşırır."Büyüklerin çocuğun hiçbir hareketine tepki göstermemesi sebebiyle çocuğun hep anneanne ya da babaannede kalmak isteyeceğini dile getiren Günay, "Çocuk böylece annesinden soğuyabilir. Kendi evine gelmek istemez. Çünkü büyüklerin evinde istediği gibi hareket etmesi ona cazip gelir. Bu da birçok davranış bozukluğunu beraberinde getirir. Dış dünyada hareketleri kabul görmeyen çocuk bocalar." diye uyarıda bulundu.

Anne, anneanne ve babaannenin zaman zaman bir araya gelerek çocukla birlikte vakit geçirmelerinin ortak tutum oluşturmada önemli katkı sağlayacağını ifade eden Günay, "Bu birlikteliklerle çocuğun hareketleri gözlenebilir. Anne ikaz ettiğinde babaanne, anneanne sesini çıkarmamaları, annenin davranışlarını onaylamaları gerekir. Bu yapılırsa çocuk annenin olmadığı zamanda da, annesinin istemediği bir davranışı büyüklerinin yanında da yapmaz." ifadelerini kullandı.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]