Çocuğunuzun Karnesi İnternette!

İlköğretim okulları ve liselerde, 2007-2008 eğitim öğretim yılının ilk dönemi karnelerin dağıtılmasıyla sona erdi.

İlköğretim ve ortaöğretimdeki yaklaşık 15 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen, iki haftalık yarıyıl tatiline başladı. Bu sene, veliler ilköğretimdeki çocuklarının karnelerini internet ortamından da görebilecek.

Çocuğunuzun karnesini görmek için tıklayınız

İlk ve ortaöğretim çağındaki yaklaşık 15 milyon öğrenci karne sevinci yaşadı. Ankara Konutkent İlköğretim Okulu'nda'ki karne dağıtım törenine, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta ve çok sayıda veli katıldı.

Salih Çelik, burada basın menspularına yaptığı açıklamada, ilköğretimdeki yaklaşık 10 milyon öğrencinin karnelerinin internet ortamından da görülebileceğini hatırlattı.

Çelik, www.meb.gov.tr adresindeki veli bilgilendirme logolu pencereden, öğrencinin kimlik numarası ve öğrenci numarasının girilmesiyle sanal karnelerin görülebileceğini aktardı.

Dünya'da pek çok Avrupa ülkesinde dahi bu uygulamanın bulunmadığını dile getiren Çelik, "Veliler öğrencilerin devamsızlıklarını takip edebilecek. Çocuklarının öğrenim durumunun her an hangi durumda olduğunu görebilecekler." diye konuştu. Çelik, projenin amacının anne babaların okul ile ilişkilerinin artması olduğunu söyledi.

Törende, karnesini İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta'nın elinden alan görme özürlü 6. sınıf öğrencisi Burak'ın bütün notlarının 100 olması, büyük takdir topladı.

Öte yandan, karnelerini alan tüm öğrenciler mutluluk ve sevinci bir arada yaşadı. Öğrenciler, en çok arkadaşlarını göremeyeceklerinden ötürü üzgün olduğunu söyledi.

Karne heyecanını çocukları ile birlikte yaşayan anne babalar da gözden kaçmadı. Bazı veliler, karnelerin internet ortamında da olmasını olumlu karşılarken; bazı veliler pek çok kişinin evinde internet bulunmadığını belirterek, bu nedenle uygulamanın bir anlam ifade etmeyeceği eleştirisinde bulundu.

Bugünden itibaren iki haftalık tatile giren öğrenci ve öğretmenler 11 Şubat Pazartesi günü ders başı yapacak. 2007-2008 eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 13 Haziran 2008 Cuma günü sona erecek.

SANAL KARNE UYGULAMASINA BÜYÜK İLGİ

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), ilköğretim öğrencilerinin karnesinin velileri tarafından internet ortamında görülebilmesini sağlayan sitesini 4 saatte 150 bin kişi ziyaret etti. Bakanlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, MEB'in ilk kez bu sene başlattığı sanal karne uygulamasına veliler büyük ilgi gösterdi.

İlköğretim öğrencilerinin karnelerine erişimini sağlayan ''www.meb.gov.tr'' adresindeki ''veli bilgilendirme sistemi''ne, sistemin açıldığı 11.00'den saat 15.00'e kadar olan süre içerisinde 150 bin kişi giriş yaptı.Velilerin karne bilgisine ulaşabilmesi için çocuklarının hem TC kimlik numarasını hem de okul numarasını bilmeleri gerekiyor. Öte yandan, Bakanlık bu sene ilköğretimde başlattığı internet üzerinden öğrencinin karnesine ulaşabilme uygulamasını, seneye ortaöğretimde de hayata geçirmeyi planlıyor.

Sabah

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]