Çiftçiye müjdeler bitmiyor

AK Parti Grup Toplantısı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çiftçilere yönelik yeni düzenlemeyi açıkladı.

Buna göre 2002 yılında çiftçi kredi faiz oranı %59 iken 2004 yılında süspansiyon uygulamasıyla faizler basamak basamak düşürülerek yüzde 0 ile yüzde 9 arasına indirilmişti. Yeni düzenleme ile çiftçiye uygulanan kredi faizleri 1’er puan daha düşürüldü.

“Çiftçilere Ayrılan Kaynak 58 Milyar TL”

Konuyla ilgili açıklama yapan Sakarya Milletvekili Ali İhsan YAVUZ, "Geçtiğimiz hafta içerisinde esnaflara yönelik müjdenin ardından bu hafta grup toplantımızda Sayın Başbakanımız tarafından bu kez de çiftçilerimize yönelik müjde verildi. Birçok gelişmiş ülkenin ekonomisi sıkıntılı durumdayken hükümetimiz tarafından gerçekleştirilen bu düzenlemeler hamdolsun ekonomimizin artık sağlam temellere oturduğunu gösteriyor. Bırakın böylesine düşük faiz oranlarında kaynak sağlamak, toplam verilen kredi miktarı bugün ile kıyaslanamayacak derecede düşüktü. Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi, 2002 yılında 28 bin çiftçiye 227 Milyon TL kredi verilmişken, 2012 yılında 960 bin çiftçiye 19 Milyar TL kaynak aktarıldı. Son on yılda çiftçimize ayrılan kaynak 58 Milyar TL olarak gerçekleşmiş durumda. “ dedi.

“Kredi Dönüşleri Zirvede”

Yavuz, “2002 yılında Ziraat Bankası’nın çiftçiye verdiği kredilerin dönüş oranı %38 iken, şu anda bu oran %99’a ulaşmış durumda. Bu gösterge çiftçimizin verilen kaynağı doğru kullandığı ve ödeme gücünün arttığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu vesile ile yeni bir üretim sezonuna başlayan çiftçilerimiz için bu düzenlemelerin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]