Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayımlandı

İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da görüşleri ve katkılarıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmenliği resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yönetmelikle çevresel gürültünün kaynağında çözülebilmesinin amaçlandığı ifade edildi. Yeni yönetmelikle Şehre Özel Gürültü Yönetimi, Açık Hava Etkinliklerine Yüksek Ses Ayarı, Havai Fişeğe İzin Şartı, Gürültüye “Sürekli İzleme Sistemi”, Şantiyelere Zaman Ayarı, Tarihi Yapılara “Gürültü” Kalkanı, 81 İle Gürültü Haritası konularında düzenlemeler yapıldı.
Buna göre müzik yayını yapan iş yerlerinin çalışma saatleri yaz ve kış dönemi, yörenin özellikleri, stratejik gürültü haritaları ve eylem planları dikkate alınarak İl Mahalli Çevre Kurulu kararı ile yeniden düzenlenebilecek. Ayrıca açık havada gerçekleştirilen etkinliklerin 10.00-01.00 saatleri arasında yapılması kararlaştırılırken havai fişek kullanımı için zaman ve mekân bildirilerek mahalli mülki amirlikten izin alınması zorunluluğu getirildi. Öte yandan sürekli izleme sistemleri ile gürültünün kaynağında kontrolü ve gürültü kaynaklarının sürekli takibi sağlanmış olacak.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği” resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. İçişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da görüşleri ve katkılarıyla hazırlanan “Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmenliği” ile çevresel gürültünün kaynağında çözülebilmesinin amaçlandığı ifade edildi.
“Çevresel Gürültü Kontrol Yönetmeliği”nde yer alan eğlence yerleri ile ilgili bazı hükümlerin Danıştay Kararı ile iptal edilmesi nedeniyle yönetmeliğin uygulanmasında sıkıntılar meydana geldiği belirtilen açıklamada, söz konusu yönetmelikle çevresel gürültünün kaynağında çözülebilmesinin amaçlandığı ifade edildi.
1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle