Büyük Hayal Kırıklığı

Eve bağımlı yaşayan hasta, yaşlı ve engellilerin halk kütüphanelerinden faydalanmalarını sağlamak için başlatılan proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı hayal kırıklığına uğrattı.

20 ili kapsayan Eve Teslim Kitap Projesi'nden 1 yılda sadece 4 kişinin yararlanması bakanlık yetkililerini şaşırttı. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, valiliklere gönderdiği yazıda ilgisizliğin sebeplerinin araştırılmasını istedi. Büyük bir heyecanla 2006 yılı sonunda başlatılan proje için il valilikleri ile engelli derneklerine tanıtıcı bilgi ve afişler gönderilmişti. Kısa sürede duyurular tamamlanmış, kitapların ulaştırılması için Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğü arasında protokol imzalanmıştı. Tüm altyapı hazırlanarak kitaba ulaşmak kolay ve ücretsiz hale getirilmişti. Ödünç kitap almak isteyen eve bağımlı okuyucunun, okumak istediği kitabı (kütüphanede bulunsun bulunmasın) telefon, elektronik posta ya da bir yakını aracılığıyla kütüphaneye bildirmesi yeterli oluyordu. Halk kütüphanesi yetkilileri, istenilen kitabı kütüphanede mevcutsa hemen, mevcut değilse en kısa zamanda temin ediyor, PTT görevlisine özel poşet içerisinde vererek okuyucuya ulaştırıyordu. 15 gün sonra ya da istenilen zamanda PTT görevlisi yeniden eve giderek kitabın iadesini alıyordu. Bu hizmet için kişilerden hiçbir şekilde ulaşım gideri alınmıyordu.

Fiziksel engeli olan, doğrudan kütüphaneyi kullanamayan okuyuculara da hizmet verilmesini düşünerek projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ahmet Arı, "Pilot bölge seçilen 20 ilde 1 yılda sadece 4 vatandaşımızın projeden yararlanması düşündürücü." diyor. Sosyal hizmet uzmanı Nalan Memiş ise öğretmenlerinin dahi okumadığı bir toplumda yaşadığımızı hatırlatarak projeye ilgi gösterilmemesine çok şaşırmadığını söylüyor.

100 bin engellinin bulunduğu Sakarya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Reşat Özçayır da, 1 yılda Sakarya'dan tek bir kişinin bile kitap talebinde bulunmadığına dikkati çekiyor.

16 İlde Hiç Kitap Talebi Olmadı

Projeye pilot bölge seçilen iller şunlar: Aksaray, Amasya, Balıkesir, Bartın, Batman, Burdur, Çanakkale, Çankırı, Elazığ, Erzincan, Gaziantep, Isparta, Kırıkkale, Kırşehir, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Uşak. Verilen bilgiye göre 1 yıl içerisinde Çanakkale, Çorum, Uşak ve Elazığ'dan birer kişi olmak üzere toplam 4 kişi kitap talebinde bulundu. 16 ilden ise bu süre içerisinde bir adet bile kitap istenmedi.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]