Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Burhan Güler, "Çiftçimiz Diken Üstünde Yaşıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkan Yardımcısı ve Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler, Sakarya’da çiftçiliğin gün geçtikçe yok olduğunu ve çiftçinin diken üstünde yaşadığını ifade etti.

CHP İl Başkan Yardımcısı ve Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler, Sakarya’da çiftçiliğin ve çiftçinin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Çiftçi Ekmekten Vazgeçiyor

AKP iktidarı döneminde Türkiye’de tarım arazilerinin ekiminin hızla azaldığına dikkat çeken Burhan Güler, “ Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçilerimizin sorunlarını dinliyor ve görüş alışverişinde bulunuyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı dönemi boyunca çiftçimiz tam bir çöküş yaşamaktadır. 2002- 2012 yılı karşılaştırmasına göre son 10 yılda; 1,7 milyon çiftçimiz tarımdan kopmuştur. 3 milyon hektar arazi de işlenmekten vazgeçilmiştir. İlimizde de bu durum farklı değil. Ziyaret ettiğimiz köylerde çiftçimiz kazanamadığı için ekin ekmediğini ve ekmeyeceğini bizlere belirtiyorlar.”dedi.

Burhan Güler, “Gübre ve mazot fiyatları da AKP iktidarı döneminde yüksek oranda artış göstermiştir. Köylümüz, 8 kilo buğdaya karşılık 1 litre mazot alabilir hale getirildi. Çiftçimizin bankalara borcu ikiye katlanmış, çiftçimiz diken üstünde yaşamaya mahkum edilmiştir.” sözlerini ifade etti.

Güler: "Ekebilecekken ithal ediyoruz"

Ülkemizde ve Sakarya’da çiftçinin ekebileceği ürünlerin ithal edildiğini belirten Burhan Güler, “ Çiftçimiz, AKP iktidarında adeta yok görülmekte ve tüm emeği hiçe sayılmaktadır. Ülkemizde ve Sakarya’da özellikle Geyve- Pamukova’da yetiştirilebilecek üzüm, Şili’den ithal edilmektedir. Ispanak İtalya’dan, lahana İran’dan,  kıvırcık salata İspanya’dan,  kayısı Çin’den, mısır ve fındık, Amerika Birleşik Devletleri’nden ithal edilmektedir”

Angus ve Saman

Cumhuriyet tarihinde ilk defa, tarım ülkesi olan Türkiye’ye AKP döneminde saman ithal edildiğini söyleyen Burhan Güler, AKP’nin hayvancılıkla uğraşan vatandaşların rızkını da Angus ithal edilerek kestiğini belirtti.

Çiftçiye Destek

İl Tarım Komisyonu Başkanı Burhan Güler, açıklamasının son bölümünde,“ Vatandaşımız, emekçi çiftçimiz bilmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi mağdurun yanında ezenin karşısında dik durmaya devam edecektir. Her ne şekilde ya da nerede olursa olsun vatandaşımızın hakkını savunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak belirlediğimiz tarım ve hayvancılık politikalarımızda; çiftçimizin ekip biçebilir hale getirilmesi, emeğinin hakkını alabilmesi şart koşulmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, çiftçimiz, emekçimiz hak ettiği değeri bulacaktır.”ifadelerini kullandı.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]