Bir Gül ve Sevgi Yeter

Psikolog Ahmet Kurt, tek taş yüzükle bir tek gülün manevi değerinin aynı olduğunu belirterek, "Sevgi pahalı şey almakla ölçülmez." dedi.

Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Günlerdir televizyon ekranlarından 'tek taş yüzük' reklamları yapılıyor. Nüfusun büyük bir kısmının geçimini zor sağladığı Türkiye'de bu tür reklamlar beklentileri arttırıyor. Psikolog Ahmet Kurt, eşlerin ekonomik durumlarına göre beklenti içerisine girmemeleri gerektiğini ifade ederek, sevginin pahalı hediyelerle ölçülemeyeceğini kaydetti. Tek taş yüzükle, bir tek gülün manevi değerinin aynı olduğunu vurgulayan Kurt, şunları söyledi:

"Eşler hediyenin maddi boyutuyla ilgilenmesinler. Bu doğru değil. Önemli olan sevgi ve hatırlanmaktır. Eşlerin böyle özel günlerde birbirlerine zaman ayırması bile en güzel hediyedir. Tek taş yüzük ve çok kıymetli bir hediye sevginin ölçüsü değildir. Bu doğrultuda yapılan reklamlar da doğru değildir. Bugün beklentilerin yüksek tutulması sebebiyle eşler hayal kırıklığı yaşıyor. Evlerde ciddi tartışmalar oluyor. Batı kültüründen giren bugünler bir eziyete dönüşmemeli. Eşler bu konuda birbirlerine karşı anlayışlı olmalı. Asgari ücret ya da geçimine yetecek kadar bir geliri olan kişiden pahalı hediye beklemek zaten mantıklı değil."

EŞİNİZE İHTİYACI OLAN BİR ŞEYİ ALIN

Psikolog Kurt, eşlerin birbirlerine günlük hayatta sıkça kullanılacak ve ihtiyaç olan şeyin alınmasını tavsiye ettiklerini dile getirerek, bunun daha doğru olduğunu söyledi.

Kurt, "Hediye alımı için maddi sıkıntıya girmeyecek kişilere bir sınırlama koymuyoruz. Ne alırlarsa alsınlar. Ancak pahalı hediye sebebiyle maddi sıkıntıya düşülmesini tavsiye etmiyoruz. Bu mutluluktan çok huzursuzluk getirir. Eşe evde ihtiyaç olan bir eşyanın da alınması mutlu eder. İllaki bu böyle günleri sadece birkaç objeye hapsetmek doğru değildir." diye konuştu.

16 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
a070650f61d768fdd925e5ad0d541e74@