Beton Operasyonu, inşaat sektörünü karıştırdı

Sakarya’da yapı denetimlere ve laboratuvarlara karşı yapılan operasyon nedeniyle inşaat işleri aksamaya başladı.

Beton Operasyonu olarak adlandırılan ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yapı denetim firmalarına ve laboratuvarlara yönelik başlatılan gözaltılar nedeniyle hali hazırda devam etmekte olan inşaatlarda mağduriyetler yaşanıyor. Beton operasyonu sürerken bir yandan da işlerin aksamaması için gerekli kurumların alternatif yöntemler üretmesi gerektiğini kaydeden Sakarya Müteahhitler Derneği Başkanı Kadir Savaş konu hakkında yetkilileri göreve davet etti.

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş operasyon sebebiyle devam eden inşaatların aksamalara neden olduğunu hatırlatarak yetkilileri göreve davet etti. Başkan Kadir Savaş “Laboratuvarlar ve yapı denetimler operasyon sebebiyle görevlerini yapamıyor. Süreç işlerken inşaatların aksamaması için ve diğer kurum ve kuruluşların mağduriyetlerinin engellenmesi adına ivedilikle bu soruna yetkililerin eğilmesini talep etmekteyiz” dedi.

Sakarya’da şu anda sadece 1 tane laboratuvarın çalışmakta olduğuna işaret eden Müteahhitler Birliği Başkanı Savaş, “Operasyon sebebiyle laboratuvarlar da incelemeler yapılıyor. Bu laboratuvarlar gereken hizmeti veremiyor. Müteahhitlerimiz ve inşaat firmaları bu sebeple sorunlar yaşıyor, işleri aksıyor. Yapılan araştırmalara bir şey dediğimiz yok ama mağdur oluyoruz. Beton dökümü ve denetimi noktasında laboratuvarlar kapalı, hizmet veremiyor. İnşaatlar durma aşamasına geliyor. Bu durum il ve ülke ekonomisine ve müteahhit firmalara büyük zararlar verebilir. İvedilikle yetkililerin bu mağduriyeti ortadan kaldırması için çözüm üretmesini bekliyoruz. Örneğin şu anda operasyon nedeni ile kapalı olan laboratuvarlara resmi makamlarca bir kayyum atanabilir ve işler normale dönünceye kadar bu hizmet aksamamış olur. Bu sorunun bir an önce çözüme kavuşması önem arz etmektedir” şeklinde çağrıda bulundu.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
9eb772a292a52f4374f2901b8d0a57f3@