Baz istasyonları yaşam alanları içerisinde yasaklandı

Danıştay 13. Dairesi'nin, baz istasyonlarının yaşam alanları, okul ve çocuk parkı yakınlarında yasaklaması kararı sonrasında vatandaşlar harekete geçti. Sakarya'da bir vatandaş evlerin çatılarında bulunan baz istasyonlarının yerleşim dışına çıkartılmasını istedi.

Tüketici Hakları Derneği ile Çevre Mühendisleri Odası'nın açtığı dava sonrasında Danıştay 13. Dairesi, baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerine ait Türkiye’de uygulanan elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin iptal etti. Alınan karar neticesinde yaşam alanları, okul ve çocuk parkı yakınlarına baz istasyonları kurulamayacak. Danıştay’ın baz istasyonları ile ilgili yönetmeliği iptal kararına vatandaştan da olumlu tepkiler gelmeye başladı. Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde yaşayan Ali Şentürk isimli kişi, oturdukları mahallede çatılara yerleştirilen baz istasyonlarının yerleşim yeri dışına taşınmasını istedi.

Lise öğrencisi olan Ali Şentürk kararı yerinde bularak, “İnsan sağlığını tehdit ettiği ve çevresindekileri kanser tehdidiyle baş başa bıraktığı iddia edilen baz istasyonları bu güne kadar tepkilere yol açmıştı. Bunu hepimiz biliyoruz. Şehrimizde baz istasyonları istemiyoruz. Sağlımız açısından baz istasyonları çok tehlikelidir. Baz istasyonları şehir dışına alınırsa çok memnun oluruz” diyerek tepki gösterdi.

Adapazarı ilçesi Adnan Menderes Caddesi'nde ikamet eden 27 yaşındaki Ahmet Özdemir ise yaptığı açıklamada, “Baz istasyonlarının direk zararını bilmiyorum ama evdeki florasandan tutun da televizyon ekranlarına kadar en ufaklarının bile ne kadar zararlı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Onun dışında baz istasyonlarının daha büyük etkisi olduğu muhtemel malumunuz. Bunun neticesinde de Danıştay’ın vermiş olduğu kararı yerinde buluyorum. Baz istasyonlarının diğer vericiler gibi şehrin dışında yüksek tepelere kurulması hem bizim sağlığımız için gelecekte çocuklarımız için daha verimli olacağını düşünüyorum. Danıştay’ın almış olduğu kararından dolayı da kutluyorum” ifadelerini kullandı.

8 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
e4196058d037e5927203807b5106332b@