Avrupa Satmadı, Türkiye Üretti. İşte Yerli Canik M2F

Yerli kömür
Türkiye ulaşım
25 gün önce
M2 QCB ağır makineli tüfeğin gelişmiş modeli olan ve dakikada 950 atım hızına sahip CANiK M2F, TEKNOFEST KARADENİZ'de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.
Türkiye'nin en çok ziyaretçi alan bilim ve teknoloji festivali Teknofest bu kez Samsun'da. Samsun'da kapılarını ziyaretçilerine açan Teknofest KARADENİZ, Batı ambargoları nedeniyle tedarik edilemeyen ve yerli-milli imkanlarla üretilen birçok teknolojik savunma arasına ve silaha da vitrin oldu. Festival alanında Türkiye'nin kaynaklarıyla üretilen birçok ürün sergileniyor. Samsun Yurt Savunma (SYS) bünyesinde faaliyet gösteren CANiK, en ileri teknoloji ürünlerini Teknofest KARADENİZ'de katılımcılarla buluşturuyor.
"2 bin metreye etkin menzil"
Buradaki amaç, platformun hızlı şekilde yer değiştirmesi ve hasmına karşı üstünlük sağlamak için yüksek atış gücüne angaje olması ancak bu atışın uzak mesafeden yapılması esas kabul ediliyor. CANiK M2F ya da CANiK M2 QCB, her ikisinin de 2 bin metreye etkin menzili bulunmakta. Bu menzili yüksek teknoloji optik cihazlarla destekleyerek 6 bin metreye kadar artırabiliyorsunuz." Gençer, henüz lansmanı yapılmayan silahın ilk kez teknofest KARADENİZ'de sergilendiğini vurgulayarak sistemin yapay zeka ve otonom olarak uzaktan kullanılması yönünde AR-GE çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.