Arifiye'de Olaylı Hafta Sonu: Halis Ağaya TMSF Şoku

Yıl sonu gösterisi
yıl sonu kıyafeti
13 yıl önce

Arifiye ilçesinde bulunan tesislerinin bahçesindeki villaya 17 yaşındaki eşi ile birlikte gelen ünlü işadamı Halis Toprak, TMSF görevlilerini karşısında görünce şok oldu.

Edinilen bilgiye göre Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Toprak Grubu'nun tüm şirketlerinin yönetimine el koymasının ardından İstanbul'dan yola çıkan TMSF avukatları, Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Şirketler Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Arifiye ilçesi Tem otoyolu kenarında bulunan Toprak İlaç ve Kimyevi Maddeler Sanayi ve Ticaret A.Ş. tesislerine geldi. Görevliler, tesislerle ünlü işadamı Halis Toprak'a ait olduğu öğrenilen 34 TT 70909 plakalı Toyota marka cipe el koydu.

Genç Eşi Dışarı Çıkmadı

Hafta sonunu geçirmek için 17 yaşındaki yeni eşi Nazlıcan Toprak ile tesislerin bahçesindeki villada bulunan ünlü işadamı Halis Toprak, sabah kalktığında TMSF görevlilerini görünce büyük şok yaşadı. Görevliler tesiste el koyma işlemlerini yaparken, Halis Ağa villanın kapısında bir sandalyeye oturdu. Halis Toprak şaşkın bakışlarla olup bitenleri anlamaya çalışırken, 17 yaşındaki yeni eşi ise villadan hiç dışarı çıkmadı.

Gerekeni Yapacağım

Sorulara cevap veren Halis Toprak, tesislere hafta sonu tatili için geldiğini, 132 milyon dolar borca karşılık 20 milyar dolara el konulmasına bir anlam veremediğini söyledi. Toprak açıklamasında, "Biz bu sabah geldik. Dedim ki eşimle birlikte cumartesi ve pazarı burada geçirelim. Biz bunlara 160 milyon dolar verdik, hiçbir şekilde bize parayı nereye vereceğimizi söylemediler. İş Bankası denildi ama kimse kefil olmadı. Bizim İş Bankası'na 70 milyon dolarlık bir borcumuz var ama bunlar 160 milyon doları tutup onlara verdiler. Biz zaten o zaman bunun altında başka bir şey olduğunu anladık. Daha sonra tekrar para götürdük, onu Emlak Kredi'ye verdiler, ne kefil oldular, ne de bize yardımcı oldular. '132 milyon dolar borcun var' diyor ancak 20 milyar dolara el koyuyor. Bütün tesislerimize el koydular. Bunu bizim bankamıza da yapmışlardı ancak artık zamanımız geldi. Bizim yargıya güvenimiz tamdır, onlar hakkında gerekeni yapacağım" şeklinde konuştu.

Sürekli Avukatla Tartıştı

Aracına el konulduğu için villadan ayrılamayan Toprak Ağa, personeline kendisine otomobil bulmaları için talimatlar verdi. Sık sık TMSF'de görevli ekibin başında bulunan bayan avukat ile tartışan Halis Ağa, su içerek sakinleşmeye çalıştı. Personelinin getirdiği araçta Toprak firmasına ait yazıyı gören TMSF görevlisi, tesislere ve holdinge ait tüm araçlara el konulduğunu belirterek, Halis Toprak'ın gelen araca binmesine izin vermedi.

Kebap Söyledim, Afiyetle Yeyin

Holding personeli bunu üzerine yeni bir araç çağırdı. Sürekli TMSF görevlisi avukat ile tartışan Toprak Ağa, "Başka bir emriniz var mı? Dediğiniz her şeyi yapıyorum. Sen işini yapıyorsun. Keşke herkes senin gibi olsa. Benim bir personelim senin gibi olsa bunlar başıma gelmezdi " şeklinde yorumlar yaptı.

TMSF görevlisinin, "Aracın parasını holdingden değil, cebinizden ödeyin" sözleri üzerine Toprak, "Ben de kebap söyledim, onları afiyetle yeyin" dedi.

Gazeteciler Çanta Yedi

Görevlilerin, "İkramları geri gönderdik" sözlerinin ardından, Toprak tesislere çağrılan 54 TE 516 plakalı özel bir minibüse bindi. 17 yaşındaki yeni eşi Nazlıcan Toprak ise eşinin çağırması üzerine kapıdan çıkarken gazetecileri görünce geri kaçtı. Bunun üzerine villa bahçesinde gazetecilerle bakıcı kadınlar arasında kovalamaca yaşandı.

Bakıcılar villadan gizli çıkış ararken, Toprak Ağa devreye girdi. Halis Toprak'ın çağırması üzerine genç eşi koşarak bakıcıları arasında minibüse binmeyi başardı. Nazlıcan Toprak yüzünü gizleyerek eşinin yanına otururken, bakıcılar görüntü almaya çalışan gazetecilerin kafasına çantayla vurdu. Kapısı kapatılan minibüs, TMSF görevlileri nezaretinde İstanbul'a hareket etti.