Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'ne operasyon: 13 gözaltı

Arifiye İlçesi\'nde jandarma tarafından Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne düzenlenen operasyonda, 4 diş hekimi ve 9 diş teknisyeni olmak üzere toplam 13 kişi gözaltına alındı.

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında jandarma tarafından Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’ne sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nden hizmet satın alan yerlerde çalışan elemanların vatandaştan para alıp kamu hastanesinde tedavi yaptıkları iddiasıyla yapılan operasyonda, 4 diş hekimi ve 9 diş teknisyeni olmak üzere toplam 13 kişi gözaltına alındı. Piyasa değerinden daha düşük fiyata bazı hastalarla anlaşılarak, hastaları Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nde hastaymış gibi gösterip tedavi ettikleri iddia edilen kişilere yönelik yapılan operasyonla ilgili savcılık gizlilik kararı aldı.

Erenler İlçe Jandarma Komutanlığı soruşturmayı sürdürürken, hastanedeki çok sayıda kişinin ifadesine başvurulacağı öğrenildi.

Sakarya'da jandarma ekipleri tarafından, geçtiğimiz hafta yapılan operasyonda gözaltına alınan 9 diş hekimi ve diş teknisyeni, sağlık kontrolünden geçirildi.

Gözaltına alınanlar, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkarıldıkları sağlık kontrolü sonrasında, adliyeye sevk edildi. Operasyon, hizmet satın alan yerlerde çalışan zanlıların, vatandaştan para alıp kamu hastanesinde tedavi yaptırdıkları iddiası ile gerçekleştirilmişti.

Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin de aralarında bulunduğu özel diş polikliniklerine yönelik jandarma tarafından düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 9 şüpheliden 8'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol cezasıyla serbest bırakıldı.

Sakarya Jandarma Komutanlığı ekipleri, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aralarında görevli 2 diş doktoru, 3 firma temsilcisi ile sahte diş teknisyenliği yaptıkları ileri sürülen 4 şüphelinin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi gözaltına aldı.

'Resmi belgede sahtecilik', 'devlet kurumunu aracı kılarak dolandırıcılık' ve 'sahte diş hekimliği yapma' suçlamalarıyla gözaltına alınan ve dün çıkarıldıkları sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen 9 şüpheliden 8’i adli kontrol cezasıyla serbest bırakıldı.

Bir teknisyenin sorgusunun hâla devam ettiği öğrenildi.

Sahte diş hekimliği operasyonunda serbest bırakılan 8 şüpheli için yeniden yakalama kararı çıkartıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yürütülen soruşturma kapsamında 'resmi belgede sahtecilik', 'devlet kurumunu aracı kılarak dolandırıcılık', 'sahte diş hekimliği yapma', 'çıkar amaçlı örgüt kurma' suçlamalarıyla 24 Mayıs'ta jandarma tarafından gözaltına alınan 1'i diş hekimi 8 şüpheli, tutuklama talebiyle sevk edildikleri nöbetçi Sakarya 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nce serbest bırakılmıştı. Şüpheliler için adli kontrol ve yurt dışı yasağı konmuştu. Cumhuriyet savcısı, adli kontrolle serbest kalan 8 şüpheli için nöbetçi 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulundu. Dosyayı inceleyen mahkeme, şüpheliler için yeniden yakalama kararı çıkarttı. Şüpheliler yakalama kararı tutuklamaya çevrildikten sonra cezaevine gönderilecek.

Savcılığın 2012 Eylül ayında bir şikayet üzerine başlattığı soruşturmada, 3 şüphelinin kaçak muayenehaneler açarak sahte diş hekimliği yaptığı, bir diş hekiminin de dışarıdaki kaçak muayenehanelere gelen hastaları Toplum Sağlığı Merkezi'nde muayene olmuş gibi göstererek kayıt altına aldığı, Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nde şirket personeli olarak çalışan 3 diş teknisyeninin de hastaları kaçak muayenehanelere yönlendirdikleri ve hastaneye ait olan bazı malzemeleri de kullandıkları öne sürülüyor. Bir şüphelinin de kaçak muayenehanelere hasta bularak yönlendirdiği iddia ediliyor.

Şüphelilerin kaçak muayenehaneye gelen hastaları, hastanede tedavi olmuş gibi gösterip tedavi masraflarının yüzde 60'ını Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alabileceklerini söyleyip dolandırdıkları ileri sürülüyor.

Soruşturma kapsamında yaklaşık 20 mağdur savcılığa ifade verdi. Bir mağdurun sahte diş hekimliği yapan şüphelilerden birinin, protez yapmak için 8 dişini birden çektiğini öne sürerek şikayetçi olduğu iddia edildi.
10 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle