Aç karnına ve hızlı yenen dondurma nelere yol açıyor?

Yaz sıcaklarında serinlemenin vazgeçilmezleri arasında bulunan dondurma, küçük büyük herkesin severek yediği gıdaların başında geliyor.

Uzmanlar, dondurmayı aç karnına ve hızlı yemenin birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığını belirtiyor. Sakarya Devlet Hastanesi eski başhekimlerinden KBB uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, çoğunluğu süt ihtiva etmesiyle dondurmanın çok besleyici maddesi olduğunu ancak yerken dikkat edilmesi gerektiğini söyledi: ”Dondurma, kesinlikle aç karnına ve hızlı yenmemeli. Ağızda eritilerek ve ısıtılarak yenmeli.”

Çok soğuk, hızlı ve aç karnına yenin dondurmanın başta boğaz iltihabına, yemek borusu hareketi düzensizliğine, yutma bozukluklarına, alerjiye ve mide rahatsızlıklarına yol açtığını vurgulayan Opr. Dr. İzmirli, şu tavsiyelerde bulundu: “Dondurma, tok karnına tüketilmeli. Büyük parçalar yerine, küçük parçalar halinde ağza atılarak hemen yutulmamalı. Ağızda eritilerek ve ısıtılarak mideye gönderilmeli. Soğuk halde yutulduğu zaman, boğazın içindeki sorliter lenf folokürlerinin (küçük bademcik) fonksiyonunu bozuyor. Bu da boğazda faranjite neden oluyor. Ayrıca çok soğuk dondurma, yemek borusunun sirküler hareketinde düzensizliğe yol açıyor. Yutma bozuklukları oluşuyor. Soğuk tüketilen dondurma, alerjiye de sebep olabiliyor. Boğazda kızarıklık, ateş, burun akıntısı, genizde tıkanıklık, genel halsizlik görülebiliyor. Çok soğuk şekilde yutulması da midenin ısı dengesini bozuyor ve reflüye neden olabiliyor.”

Dondurmanın, yavaş yavaş ağızda eritilerek ve ısıtılarak yutulmasını önerdiklerini dile getiren Cevdet İzmirli, “Yedikten sonra bir bardak su içilmesi faydalı. Su hem ağzı ve dişleri temizler hem de yemek borusunu yıkar ve mideyi rahatladır” diye konuştu.
11 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
312de12e07c6d8b7a06f8cba313103b4@