Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

420 oto sanatkarı yetki belgesi aldı

Sakarya Oto Sanatkârları Esnaf Odası'na kayıtlı 420 esnaf Mesleki Yeterlilik Belgesi aldı.

Takdim törenine katılan Başkan Ekrem Yüce, “Esnaf ve sanatkârlarımız en eski zamanlara kadar uzanan kültürel hazinelerimizdir.

Esnaflarımızın işleri ne kadar iyiyse, üretime o kadar büyük katkı sağlar. Bizler de bu bilinçle hareket ediyor, esnafımızın refahını ve huzurunu önemsiyoruz. İş birliği halinde şehrimiz için en iyisini yapacağımıza şüphem yok. Rabbim işlerinizin bereketini artırsın. Hayırlı kazançlar nasip eylesin” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SESOB tarafından Sakarya Oto Sanatkârları Esnaf Odası Mesleki Yeterlilik Belgesi takdim törenine katıldı. Reisoğlu Tesisleri’nde düzenlenen ve SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın ev sahipliği yaptığı programda SESOB Başkanı Vali Çetin Oktay Kaldırım, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, oda başkanları, esnaflar ve davetliler yer aldı.

Başkan Yüce, buluşmada mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanan esnaflara belgelerini takdim etti.

Yeterlilik belgesine 475 başvuru

Programa katılan meslektaşlarına teşekkür ederek sözlerine başlayan SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Burada 420 esnaf ve sanatkâr arkadaşımız var. Toplam mesleki yeterlilik kurumuna başvuran sayısı 475. 55 arkadaşımız çeşitli mazeretleri dolayısıyla katılamadı. Bu mesleklerin içerisinde yer alan motorculuk, kaportacılık, oto elektrik ve ön takımda yeterlilik belgesi almaya hak kazanan esnaf kardeşlerimi tebrik ediyorum” dedi.

Esnaflık bizim kültürümüzde büyük bir öneme sahiptir

Mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazananları tebrik ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Esnaflık bizim kültürümüzde özel bir öneme haizdir. Esnaf ve sanatkârlarımız en eski zamanlara kadar uzanan kültürel hazinelerimizdir. Esnaflığın peygamberler kültürü olduğunu biliyoruz. Tarih boyunca hüküm süren devletlerimizde esnaflar; Ahilik kültürü altında geçmişimizin ve bugünümüzün mayasını oluşturdu” dedi.

Ahi Evran’ın sözleri esnaflarımızın dürüstlüğünün simgesidir

Ahi Evran’ın esnaflara yönelik sözleriyle konuşmasını sürdüren Başkan Yüce, “Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanaklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma, kanaatkâr ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme, eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken affetmesini bil. Hiddetli iken yumuşak davranmasını bil. Kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol. İşte bu düşünceler Anadolu mayasını oluşturur. Bu düşünceler esnaflarımızın dürüstlüğünün simgesidir” şeklinde konuştu.

Esnafımızın refahı ve huzurunu önemsiyoruz

Büyükşehir Belediyesi’nin esnafların yanında olmaya devam edeceğini ifade eden Başkan Yüce, “Tarih boyunca esnaflarımız sadece ticari faaliyetler ile değil ayrıca yeri geldiğinde silahıyla vatan savunmuş, yeri geldiğinde kalemiyle ilim öğrenmiş ve öğretmiştir. Esnaflarımızın işleri ne kadar iyiyse, üretime o kadar büyük katkı sağlar. Bizler de bu durumun bilincinde hareket ediyor, esnafımızın refahını ve huzurunu önemsiyoruz. İş birliği halinde şehrimiz için en iyisini yapacağımıza şüphem yok. Rabbim işlerinizin bereketini artırsın. Hayırlı kazançlar nasip eylesin” diye konuştu.

Sakarya Anadolu coğrafyasının üreten ve gelişen şehri

Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Sakarya Oto Sanatkârları Esnaf Odası ile SESOB’un hazırladığı sertifika töreninin şehrimiz üretimine hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu önlüğü giymekten şeref duyduğumu ifade etmek istiyorum. Çünkü şerefli bir örgütün mensuplarının, toplumumuzun özü, çekirdeği olan, Anadolu’nun değerlerini en iyi yansıtan, toplumun temel taşlarını en güzel şekilde temsil eden esnaflığın önemli bir meslek grubusunuz. Bu önlüğün temsil ettiği değerleri taşımak gerçekten çok kıymetli. Sakarya, Anadolu coğrafyasının üreten, gelişen şehri. Farklı kesimlerin kaynaşarak huzur, güven ve birliktelik içerisinde yaşadığı bir şehir. Sadece Sakaryamız değil, üreterek ülkemiz kazanacak. Daha fazla üreten ülkemize daha fazla katkı veren bir şehir olacağız. Her birinize bol ve bereketli kazançlar diliyorum. SESOB Başkanımızı ve programda emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

1 yıl önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle