Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 9055 
|
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü
2005 yılında Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesin'den mezun olduğum gibi askerlik görevimi yerine getirmek için askerlik şubesine başvuruda bulundum. Mezun olduktan bir kaç ay sonra askerlik görevimi yapmak için kabul edildim.

Devletimiz 4 yıllık üniversite mezunlarına kısa dönem 6 ay er olarak veya uzun dönem 12 ay yedek subay olarak askerlik görevini yerine getirmesi için bir hak vermiş. Tıp Fakültesi mezunları, Eczacılık Fakültesi mezunları, Veteriner Fakültesi Mezunları, Eğitim Fakültesi mezunları öğretmenler büyük oranda yedek subay (asteğmen) olarak görevlendirilse de bu konuda bir kesinlik yoktur. Ben veteriner hekimlerin acemi birliği olan Gemlik Askeri Veteriner Okulu ve Eğitim Komutanlığı'nda 1 aylık eğitim sonrası girdiğimiz sınav sonucu ile Asteğmen olarak görev yapmak üzere kura ile Hakkari Çukurca'da bulunan Jandarma Sınır Taktik Alay komutanlığına gönderildim.

Peki muazzaf (Kadrolu) Veteriner hekimler ve askerlik görevini yapmak için gelmiş Veteriner Hekimler askeriyede hangi görevleri yapıyor bunlardan kısaca size bahsedeyim. Acemi birliğinde tüm Veteriner Hekim askerler kısa bir eğitimden geçirilir. Bu eğitimlerde özellikle gıda kontrol olmak üzere çeşitli konularda bilgilerini yenilerler ve askeriyede bu bilgilerin nasıl kullanılacağını öğrenirler. Gıda Kontrolü bilindiği üzere çok önemlidir. Bunun dışında birliklerde haşere ile mücadele (Sivirisinek, karasinek, akrep vs.) çevre ilaçlaması, köpek eğitimi (Arama kurtarma, mayın, bomba, uyuşturucu vs.) konularında eğitimler sıkı eğitim alırlar.

Veteriner Hekim Et, bakliyat, süt, yoğurt, peynir, salça, sebze ve meyve gibi bir çok alımda görevlendirilir. Her ürünün belli ölçüleri, rengi, kokusu ve tadı vardır. Bu ölçülere ve sağlık koşullarına uymayan ürünler geri iade edilir. Bu durumlarda firma sahipleri zor duruma düşer. Firma sahipleri ürünlerinin geri iade olmaması için ellerinden geleni yaparlar. Onurlu Veteriner hekimler de askerimize sağlıklı ve kaliteli gıda yedirmek için görevlerini hakkı ile yerine getirirler. Kontroller Teğmen'den, Üstteğmen'e, Üstteğmen'den Yüzbaşı'ya ve kademe kademe Veteriner Albay'a kadar ulaşır. Disiplinli bir kontrol sistemi vardır. Mal alımları yapıldığında, hazırlanan yemeklerden de sürekli örnekler alınır ve laboratuvarlarda incelenir. Özellikle su kaynağının güvenliği ve kontrolü çok önemlidir. Su kaynağınının, su deposunun zarar görmesi, sabotaja uğraması tüm birlik askerlerinin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu kontroller de Gıda Kontrol Hekimleri tarafından özenle yapılır. Çabuk bozulabilen et, tavuk gibi gıdaların Veteriner Hekimler tarafından kontrol ve sağlıklı bir şekilde sofraya ulaşmasının takibi çok önemlidir.

Son zamanlarda Askeriyelerde gıda kaynaklı zehirlenen asker vakalarının artması bahsettiğim kontrol zincirinin kırılması ile ilgili olabilir. Ticari kaygı yaşayan firmaların askerimize yemek hazırlaması kesinlikle riskli bir durum. Bozulan etin kayıba yol açacağını planlayan firma sahibi biran önce eti tüketmeye bakacaktır. Yaşayacağı büyük maddi kaybı düşünen firma sahibi gıda kontrol zincirini yanıltmaya çalışacaktır. Gıda şakaya gelmez, kontrol kesinlikle ticari kaygı yaşamayan kişilerce yapılmalıdır. Veteriner hekim subaylar bu kontrol mekanizmasından asla ayrılmamalı yada sayısı azaltılmamalıdır.

Ne zaman bir boşluk verilir ise o boşluğu her an doldurmaya hazır hainler oluyor. Toplum olarak daima sıkı durmalı boşluk vermemeli, çalışmalı, üretmeli ve belirlediğimiz kanun ve kurallara uymalıyız. Kurallar ihtiyacı karşılamıyorsa, yenilik için yine çalışmalıyız. Her şeyden önemlisi görev ehline verilmeli ve sağa sola bakacağımıza kendi görevimizi hakkı ile yapmalıyız.
 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 19/06/2017
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar