Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 3078 
|
Firma Rehberi
Tavuk ve köpek gerçeği

Köpek beslemeye başladığınızda artık algınızda seçicilik başlayacak ve kedi veya köpeğiniz ile ilgli çevrenizde olan bitenleri görmeye başlayacaksınız. Muhabbetleriniz bile değişecek. Hayvansever insanlarla daha çok bir arada olacağız. Bu muhabbetler arasında besleme ilgili en sık yapılan uyarılar tavuk eti ile ilgli olacaktır. Çevremizi mutlaka kulak ardı etmeyeceğiz ama işin ehli olanlardan yardım almayı unutmayın. Veteriner hekimlerinizi bu konuda sık sık rahatsız edin, kulaktan dolma bilgiler ile küçük dostlarınızı tehlikeye atmayın.
Tavuk Eti Köpeklere Zararlı Mı? bu soruyu ve bir çok aklınızdaki soruyu konusunda uzman kişilere sormanızda fayda var. Bir göz doktoruna nasıl diş hastalıkları sormuyor, iç hastalıkları uzmanı ortopediye nasıl karışmıyorsa veteriner hekiminizin de ilk önce kedi köpek hekimi olup olmadığını sorgulayın. Daha sonra var ise uzmanlık alanını öğrenin. Doğru hekim zaten sizi uzmanına yönlendirecektir.

Ucuz Protein Kaynağı Tavuk


Köpeklerde bir çok alerji çeşidi vardır. Ama klinik vakalar arasında da en çok gıda alerjisi olan Tavuk alerjisi gelmektedir. Bunun nedeni, en başta tavuğun ucuz bir protein kaynağı olmasıdır. Kolay ulaşılabilir, insanlar tarafından da çok tüketilir, bol bol verilir.
Bol bol verilen tavuk karın doyuruyor ama yanında pilavı, garnitürü, yoğurdu, sebzesi olmaz ise ve bunu da köpeğiniz için de dengeleyemezseniz yüksek proten dieti nedeniyle alerji açık hale gelir. Bazen hayvan sahipleri şaşırıyor, köpek pilav mı yermiş diye. Tek yönlü beslemek doğru değil. Yani beslenmede denge gerekiyor. Labrador, dalmaçyalı, cocker’lar, Alman Kurtları, albino ve beyaz ırklar genetik olarak deri hassasiyeti olan ve alerjiye en yatkın ırklardır.

Yavrulara Tavuk Eti Köpeklere Zararlı Mı? diye sorarsanız, özellikle erken sütten kesilen yavrularda yeterli barsak gelişimi şekillenmediği için allerjenler kana karışır ve alerjik tepkiler, karın altında içi sıvı dolu küçük yaralar şekillenir. Özellikle ince barsakta bulunan koruyucu bariyer alerjenlerin kana karışmasını, sistemin korunmasını sağlar. Bu yapıyı bozacak herşey, alerjilerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Çabuk Bozulan Bir Gıda Tavuk

Tavuk bizlerin de kullandığı üzere çabuk bozulabilen bir gıda. Bu nedenle yaz aylarının ortasında alerjilerin görülme sıklığı da artar. Bu konu ile ilgili bilimsel bir araştırmaya rastlamama rağmen saha çalışmalarında gözlemlediğim kadarıyla, yaz aylarında köpeğimizin önünde kalan sıcakta bozulmuş tavuk eti, köpek tarafından uygun zamanda yenildiğine gıda zehirlenmesi ile birlikte alerji oranı çok fazla yükseliyor. Yaz-bahar aylarında ayrıca ağaç polenlerinin artışı da polen alerjilerini de tetikliyor. Polen alerjisi ile gelmiş bir köpek tavuk eti suçlamasına maruz kalabiliyor.
Alerji sadece yaz aylarında görülmez yılın her ayında alerji ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Köpeğinizin tavuk etine karşı alerjisi tespit edildiyse yılın her vakti bu alerji tehlikesi karşınızdadır.

Kaşınma, Isırma, Tüy Dökülmesi ve Yara

Tavuk etini vücudun ihtiyacından fazla tüketen köpeğimizde şekillenen alerji vücudun bazı bölümlerine kaşınmalara yol açar. Bu kaşınmalar ısırmalara, daha sonra tüy dökülmesi ve yaralanmalara yol açar. Baş ve kuyruk bölümünde kepekli yada boyun ense bölümünde nemli ülseratif yaralar oluşabilir. Klinik vakalarında yapılan incemelerimde daha çok kuyruk kökü ve arka bacak yanlarında yaraların ıslak, nemli, kızarık bir şekilde oluştuğu görülmekte.

Tavuk Alerjisi Her Köpekte Yoktur

Tavuk alerjisi her köpekte görülmesi mümkün değildir. Köpeğinizin tavuk dışında et, süt, yumurta, domates, mısır, polen, ot, çimen, küfler, böcekler, toz, akarlar, yün, yada bir çok bitki çeşidine karşı alerjisi olabilir. Hatta tavuklu bir mamanın alerji yaptığını düşündüğünüz sırada asıl alerji yapanın mamanın içindeki katkı maddeleri olabilir.
Köpeğiniz sadece tavuk alerjisi olmayabilir. Teşhis için deri ve kan yolu ile bazı testler yapılabilmektedir. Deri ile yapılan test deri altına enjekte edilen alerjenlerin tepkilerinin tespitinden oluşmaktadır. Bu test biraz sınırlı bir test olmakla birlikte tüm alerjenlerin deri altına enjekte edilmesi imkansızdır. Kan testleri deri testlerine göre daha başarılı olmaktadır. Türkiye’de kan yolu ile alerji testi yaptırabileceğimiz bir laboratuar olmaması nedeniyle alınan kan örnekleri, takipçi veteriner hekimler tarafından yurtdışına gönderilmektedir. Son zamanlarda Amerika’da bulunan bir laboratuardan yardım almaktayız.
Teşhise yardımcı amaçlı hızlı test kitleri de bulunmaktadır. İmmunglobulin E seviyesinin kontrol edilmesi alerji hakkında bilgi vermektedir.

Kaynak: www.petgunlugu.com

Tavuk alerjisi tespit edilen bir köpekte en iyi tedavi yöntemi tavuk ve ürünleri içeren bir diet sunmamaktır. Çoğu kez alerji olarak gelen bir köpek hiç bir laboratuvar muayenesinden geçmeden tavuk alerjisi olmuş tavuk yedirmeyin size kuzu etli mama verelim olarak çıkar. En pahalı non lerjen mama da verilse gerçek alerjen tespit edilmeden sorun çözülmeyecektir. Bir çok alerji tedavimde tavuklu olduğunu bile bile verdiğim en az premium (orta kalite) mamalar düzenli kullanıldığında alerjinin iyileşmesine yardımcı olmuştur. Burada asıl sorun dengesiz beslenme ve yüksek proteindir.

Tedavide Yakalık

Alerji tedavilerinde çok önemli bir nokta var. Kullanılan ilaçlar, ağrı kesici ateş düşürücüler, pomadlar ve antibiotiklerin yanında verilecek köpeğimizin ırk büyüklüğüne göre yakalık iyileşme için çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Alerji yaraları o kadar tatlı kaşınır ki küçük dostunuzu tutmanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle onun sağlığı için kafasına bu yalama engelleyici yakalık takılmalı.

Alerji yapmayan bazı özel mamalar üretilmiştir. Bu mamalar proteinin hidrolizasyon işleminden geçirilmesi ile parçalanıyor ve alerji yapamaz hale getiriliyor. Malesef maliyetleri artan bu köpek mamaları tedavilerde güzel sonuçlar veriyor. Yurtdışına göndereceğiniz kan muayenesi sonuçları gelene kadar bu mamaları kullanmanız olumlu olacaktır. Bu mamaları kullanmanıza rağmen alerji devam ediyorsa, kullandığımız mamada dahi alerjen olabilir. Koyun eti tespit edilmiş alerjen oranı en düşük gıdadır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında kuzu etli ürünler tercih edilmesi önerilir.

Bu arada unutmamak gerekir, alerji, deri yaraları bir bütün olarak ele alınmalı. Altında yatan asıl sebep tam bir laboratuvar analizi ile ortaya çıkarılmalı. İyileşmeyen bir yaranın tiroid hastalığından, şeker hastalığından kaynaklanıp kaynaklanmayacağı belirlenmelidir. Şimdi biz size soralım Tavuk Eti Köpeklere Zararlı Mı? İnsan mı zararlı?

 

 

 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 29/08/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar