Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 7816 
|
Firma Rehberi
Köpek ve kedilerde güneş çarpması
Havalar bulutların arkasından öyle bir değişti ki, gerçekten de yanıyoruz dedirtti. 39 hata 42 dereceleri bulan bu sıcaklarda Aynı bizlerde olduğu gibi küçük dostlarımızı güneş çarpmasından korumalıyız. Her ne kadar güneş kremleri uygulayamasak da onları ufak ama önemli yöntemler ile koruyabiliriz.

ARABADA YANLIZ KALMASI ÇOK TEHLİKELİ

Güneşli havalarda susuz bırakılmamalı, özellikle uzun yürüyüşlerde yanımızda mutlaka bir pet şişe taşımalı onu susuz bırakmamalıyız. Pet şişe şeklindeki bazı ürünler, kapağı sayesinde küçük dostunuzun hemen orda rahatça su içmesini sağlıyor. Bu tür ürünleri temin etmeli yanınızda bulundurmalısınız. Bazen market alışverişine çıkan bir çiftin marketi altına üstüne getirmesin diye arabada bıraktıkları küçük dostlarını döndüklerinde güneşin altında kalmış arabanın içinde şok durumunda bulabiliyorlar. Maalesef bu unutkanlık çok sık yapılıyor. Aracınız gölgede dahi olsa uzun süre kalması güneş çarpmasına sebebiyet verebiliyor. Kesinlikle bir canlı bu sıcakların altına arabada bırakılamaz.

Sokaktaki Canlıları Susuz Bırakmayın

Suya ulaşması kolay olan sahipli hayvanlar güneş çarpmasına daha az maruz kalsalarda sokak hayvanları için bu durum iç açıcı değil. Uzun süre susuz kalan sokak hayvanları güneşten çok etkileniyor. Özellikle küçük ırklar yada kuşların etkilenme oranı çok daha yüksek. Belki de kimse onları fark etmiyor ölüme kadar gidebiliyor bu durum. Uyanık sokak köpekleri yaz aylarında gölgeden ve suya yakın yerlerden ayrılmıyorlar. Bu nedenle aç kalsalar da susuz kalmaları çok tehlikeli. Kapımızın önünden küçük bir su kabını eksik etmemeliyiz. Belediyelerin su ve yem odaklarını oluşturmaları ve buraların devamlılığını bakımını sağlamaları konusunda uyarmalıyız.Okullarda öğrenciler ve aileleri bu konularda bilinçlendirilmelidir.

Güneş Çarptığını Nasıl Anlarım?

Kedi veya köpeğimiz normal nefes alma hızından hızlı nefes almaya başlamış, hatta dili açık kırmızı bir renk almış, dişetleri soluk kırmızı renge dönmüş, ağızdan kalın yapışkan bir salya akıntısı, kusma, depresyon, halsizlik ve baş dönmesi durumu gibi belirtiler var ise muhtemelen bir güneş çarpması durumu ile karşı karşıyayız. Devamında kedi veya köpeğimiz yatar pozisyona geçer ve şok halini alır.

Güneş çarpması sonrası onların vücut sıcaklığı yükselecektir yani ateşi çıkacaktır. Bir hekime gitmeden önce onun vücut sıcaklığını düşürmek için vücudunu ıslatabilir ve hava akımı sağlayarak yada yelleyerek biraz rahatlamasına yardımcı olabilriiz. Normal vücut sıcaklığı 38-39 C arasındadır. Uzun süre ıslak ve hava akımında kalması vücut sıcaklığının aşırı düşmesine de sebebiyet verebilir. Buna da dikkat etmeli.

Yaşlı ve Hastalar Dikkat

Yaşlı, obez yada kalp- akciğer hastası kedi ve köpekler çok daha kolay güneş çarpmasına maruz kalabiliyorlar. Köpeklerde vücuda yayılı ter bezleri yoktur. Sadece pati altlarında küçük bir oranda mevcuttur. Serinlemelerini dilleri ile sık sık soluyarak sağlarlar. Bu da sıcaktan daha kısa zamanda etkilenmelerine sebep olmakta. Kısa burunlu buldog, pekinese, pug gibi köpekler yada iran kedisi gibi ırklar solunum yollarının da dar olması, Sibirya kurdu gibi soğuk iklim hayvanlarının da sıcağa maruz kalması onları daha kolay etkiliyor.

HANGİ IRKLAR SICAK İKLİMDE BAKILMAZ?

Soğuk iklim köpeklerinin beslenip beslenememe durumu dayaz aylarında gözle görülür bir şekilde anlaşılıyor. Dilleri 5 karış dışarıda olan sibirya kurdu, bernese, saint bernard, kangal, chow chow gibi ırklar sıcak iklimlerde resmen eziyet çekiyorlar. Tüylerinin traş edilmesi yada serin yerlerde bulundurulmaya çalışılması dahi yeterli gelmiyor. Yaz aylarında şehirlerden göç edip yaylalara çıkmalılar. Bu ırklar olabildiğince kendi ikliminde bakılmalı beslenmeleri daha doğru olacaktır.

Bol bol su içmeliler, yıkanarak serinletilen hayvanlar için gölgede yuvaları hazırlanmalı sokakta yaşayan dostlarımız içinde kapı önünde su kapları unutulmamalıdır. Bir Çocuk için güneş çarpması ne ise sadece kedi köpek için değil tüm canlılar içinde aynıdır.
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 02/07/2017
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar