Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 1883 
|
Kedilerde ve köpeklerde prostat
Kedi veya köpeğimiz idrar ile ilgili bir problem mi yaşıyor? Sık sık ıkındığını ve idrarını uygunsuz yerlere bıraktığını mı görüyorsunuz? Ikınma problemleri yaşayıp kabız mı oluyor? Sık sık cinsel bölgesini mi yalıyor? Peniste iltahaplı bir akıntı mı var? Küçük dostunuz yaşlandı mı? Küçük dostlarımız, kedilerde ve köpeklerde prostat ile ilgili bir problem yaşıyor olabilir.

Prostat Nedir?

Erkek kedilerde ve köpeklerde prostat, spermin içinde hareket ettiği sıvıyı sağlayan ve bu sıvının anti mikrobiyal özelliği ile onları koruyan bir sıvıdır. Prostat ile ilgili hastalıklar genelde kedi ve köpeklerde 6 yaşından sonra görülür. Prostat büyümesi olarak da adlandırılır. Prostat kesesinin büyümesi ile ağrı verici bir durum ortaya çıkar. Yaşlılık ile beraber kesenin hiperplazisi (anormal üreme), tümörleri ve enfeksiyonu görülebiliyor. Kedilere göre köpeklerde daha sık rastlıyoruz.

Prostat Neden Ikınmaya Neden Olur?

Erkek köpeğinizde ağrılı bir şekilde dışkı yaptığını fark ediyorsanız ve yaşlandıysa prostattan şüphelenebilirsiniz. Köpeklerde prostat bezi rektumun (barsağın son kısmı) altında bulunmasından dolayı prostat büyümesi ile baskı altında kalan rektum ıkınmaya sebep olur. Ikınma prostata baskı yapar prostat ıkınmaya yol açar can yakıcı ve sıkıcı bir hal alır. Kedi veya köpeğiniz cinsel bölgesini sürekli yalama ve kaşıma ihtiyacı duyar.

İdrar Takibi Önemli

Kedilerde prostat evde çekilmez bir hal alır. Kedimiz kumuna yetişemeden sağda solda damla damla idrar bırakır. Sancı duyduğu için idrar yapması uzun sürer ve kumun çevresinde de idrar bulabilirsiniz. Bu nedenle kedinizi özellikle 6-7 yaşlarından sonra nasıl idrar yaptığını takip etmelisiniz. Köpeklerimizi serbest bırakıp tuvaletlerini yapıp geliyorsa bu takibi yapmak zordur. Küçük dostlarımızın tuvaletine birlikte gitmemiz veya onları röntgenlememiz gerekecek arada sırada, röntgenlerken yakalanmazsanız iyi olur.

Prostat Kanseri Olabilir mi?


Enfeksiyon durumlarında, hiperplazi veya tümör durumlarında penisten kanlı veya iltahaplı bir akıntı da gelebilir. Yaşanılan ağrıya bağlı olarak özellikle köpekler çok hareket etmek istemez ve hareket ettiğin de de kısa ve tutuk bir yürüme şekli vardır. Enfeksiyon ilerler ise genel olarak vücutta ateş yükselir, tanıda geç kalınır ve tedavi edilmez ise yıllarca sürebilir. Enfeksiyon tedavileri en az 20 gün sürdürülmelidir.

Prostat ve Testesteron Hormonu

Prostat bezinin büyümesinin ana sebeplerinden biri de testesteron hormonudur. Hormonun etkisi kalktığında prostat bezinin büyümesi azalacaktır, normal boyutlarına dönecektir. Testesteron testislerden salgılandığı için erkek kedi ve köpeklerde yapılan kısırlaştırma çözüm olabilir. Prostat kanserlerinde (tümör) genelde prostatın alınması şeklinde operasyon tercih edilir ve kısırlaştırılır.

Cinsel Hayat Önemli

Kedi ve köpeklerimizi çok seviyoruz. Onları yanımızdan ayırmıyoruz. Onlar da bizi seviyor. Bir arada kalabilmemiz için maalesef özellikle cinsel hayatlarında kısıtlamalara gidiliyor. Bir dengenin sağlanması için gerekiyor bu durum. Düşünceme göre bu dengeyi sağlarken Kedilerde ve Köpeklerde Prostat gibi yada üreme organları ile ilgili sıkıntılar oluşuyor. Yine denge sağlanması için kısırlaştırma yoluna gidiyoruz. Kedi ve köpeklerimiz doğada normal cinsel hayatlarına devam etselerdi, bu problemler daha az olacaktı. Ama sıfırlanmayacağı kesin. Tek sebebin kedilerimizin evlerde yaşaması değil tabiki. Doğadan ne kadar uzaklaşırsa hayvanlar, o kadar denge bozuluyor.

 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 03/10/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar