Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 16786 
|
Firma Rehberi
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü
Kedi sayısının artışından mı, yoksa virüsün hızlanmasından mı kaynaklanıyor... Yada insanlar mı bilinçleniyor? Bilmiyorum ama 2017 itibari ile kediler arasında bu hastalığın görülme sıklığı oldukça arttı. Veteriner kliniklere gelen hastalık vaka sayısı günden güne artıyor. Bu artışa bağlı olarak dikkatleri çekmek istiyoruz.

FİP CORONA VİRUS NEDİR?


1900'lü yılların başlarında bu hastalığın görülmesine dair bulgulara rantlanılsa da ilk defa 1963'te Amerikalı bir veteriner doktor olan (DVM) Dr. Jean Holzworth tarafından rapor edilmiştir.

Corona virus'un değişime uğraması ile ortaya çıkan Feline infeksiyöz Peritonitis isminin kısaltılışı olan FiP hastalığı kedilerin bağışıklık sistemini etkileyen viral bir hastalıktır. (Bakteriler, Parazitler, Mantarlar ve Virüsler). Bu hastalık malesef öldürücü özelliği ile isim yapmış ve biz hayvan sahiplerini korkutuyor. Bu hastalık şimdiye kadar yapılan araştırmalarda herhangi bir insana bulaşabilirliğine ratlanılmamış. Kedigiller arasında bulaşabilir fakat başka ırklara geçişi olmaz.

NASIL BULAŞIR?

Coronovirus üst solunum yolları, sindirim ve boşaltım sistemindeki organları ekiler. Ateş, ishal ve halsizlik görülür. Bulaşıcılığı özellikle mart ayı gibi kedilerin bir arada bulunma zamanlarının arttığı dönemlerde oldukça fazla. Temas ve hava yolu ile bulaşma olsa da Dışkı yoluyla bulaşma daha fazla görülüyor. Bir yada 2 ay kadar dış ortamda virüs canlı kalabiliyor. 10 kediden 4'ü bu hastalığı bir şekilde alıyor. Kalabalık kedi ortamları yada barınaklar derseniz 10 kediden 7-8'i bu hastalığı almış diyebiliriz. Evdeki kedimize de bizler dışardan taşıyabiliriz.

NASIL TESPİT EDERİZ?

Peki bu hastalığı nasıl anlayabilirim derseniz ve kesin bir sonuç istiyorsanız Kan numunesi alınarak büyük laboratuvarlardan Elisa testi yapmasını istemeliyiz. Bir kaç test metodu daha var. Yada malesef otopsi. Veteriner kliniklerinden ulaşabileceğiniz teşhis amaçlı kullanılan corona antikorlarını tespit eden rapid (hızlı) test kitleri yanıltıcı sonuçlar verebilmekte ve tek başlarına değerlendirilmemelidir. En yakın sonuçlar histapatolojidedir. Corona pozitif olması hasta olması anlamına da gelmez. Islak veya kuru forma dönmeyebilir.

Peki bu test kesin sonuç vermeyecek ise hiç yaptırmamak doğru mu olur? Bu testi örneğin eve yeni kedi geleceği zaman hiç corona virusu ile karşılaşmamış ev kedilerimizin yanına coronalı bir kedi almamak veya FİP belirtilerini gösteren bir kedide teşhise yardımcı olmak amaçlı kullanılabilir.

Islak formda karın bölgesinden alınan sıvının fiziksel değerlendirilmeleri ile de hastalık hakkında fikir edinilebilmektedir. Tedavi amaçlı bu sıvının alınıp alınmaması da tartışılır bir pozisyonda. FİV olarak adlandırılan kedi aidsi ile karıştırılan FİP bu hastalıktan çok daha fazla ölümcül bir hastalık.

Islak form FİP hastalığına yakalanmış bir kedinin röntgen görüntüsü buzlu cam adı verilen bir görüntü verecektir. Karın bölgesinden alınan sıvılarda protein incelemeleri yapılır teşhise yardımcı olur.

Her Corona virüs tespit edilen kedi ölecek anlamına gelmez. Corono virusun 8 alt tipi vardır ve sadece 2 si kedilerde hastalık yapar. Corono virüs alt tipi FEC ne zaman mutasyona uğrar ise FİP'e dönüşür.

Nasıl dönüştüğü tam olarak bilinmeyen bu form öldürücüdür. Corona virüsünü almış 10 kediden 1'i bu risk ile karşı karşıyadır.

Hastalık kuru ve ıslak form olmak üzere iki şekilde seyretmekte. Kan damarlarına zarar veren virus karın ve göğüs boşluğunda sıvı toplanmasına sebep olmaktadır. Toplanan sıvı gittikçe akciğerlere ve kalbe de baskı yapmaktadır. Islak form denilen bu FİP şekli ağır seyretmekte ve asıl ölümlere neden olmaktadır. Kuru formunda anlaşılacağı üzere karın boşluğunda sıvı toplanması olmamakta fakat zayıflama, iştahsızlık, tüylerde bozulma, sarılık , gözde körlük ve sinirsel belirtiler görülmektedir. Börek rahatsızlıkları, pankreas hastalıkları da malesef ilerleyen dönemlerde kuru forma eklenmektedir. Bir çok hastalığın belirtisini aynı anda veya farklı zamanlarda gösterdiği için teşhisi oldukça zordur.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavisinde bağışıklık yükseltici bir çok uygulama yapılsa da başarı oranı oldukça düşük. Kesin bir tedavisi halen yok. 2016'da Kansas üniversitesi insan hekimliğinde de kullanılan bir interferon çeşidinin kullanılması ile 20 günde yüksek oranda kurtarmayı başardıklarını belirtiler. Tedavi imkanı bulamayan ve özellikle ıslak form ile karşı karşıya gelen kedilerde ötenazi (uyutma) gündeme gelmektedir. Bu karar kesinlikle hekim kararı olmalı. Sonuna kadar mücadeler her zaman tercihimiz. Doğal bağışıklık güçlendiriciler, lizin, echinacea yosunu hastalıkla mücadeleye destek olacaktır. Bazı hayvan sahipleri yoğurt suyu, üzüm çekirdeği, balıkyağı veya zeytinyağı, ginseng gibi doğal ürünleri bağışıklık güçlendirmek için kullanıyor. Özellikle kullanılan ribavirin ve interferon kombinasyonlarının etkili olduğu düşüncesi yaygındır.

FİP'TEN KEDİMİZİ NASIL KORUYABİLİRİZ?


Her yaşta görülebilen ve her iki cinste de görülen FİP, 6 ay- 2 yaş ve 13-15 yaş arası daha da sık görülmektedir. Bu yaşlar bağışıklığın düşük olma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar. Bu yaşlarda bağışıklığı yükseltici uygulamalar yapılmalı yada stres oluşturabilecek her faktörden kaçınılmalı.

Gebelik döneminde yavrulara anne karnında iken hastalık bulaşır mı yada doğum sonrası yavrular fip hastası olur mu sorusunun yanıtı tam olarak net değil. FiP olan bir dişi kedimiz var ise doğum yapmamasında fayda var. Kısırlaştırılsın mı derseniz, operasyon bir stres faktörüdür, FİP'i tetikleyip tehlikeli bir duruma geçmesine sebep olabilir. Aynı zamanda stres faktörü olan aşılama, beslenme değişikliği, aşırı ilaç kullanımı, yer değişikliği gibi sebepler de etkili olabilir. Doğan yavruların her şekilde anne sütü kolostrumu iyi bir şekilde almaları şart. Anne sütü yavrular ayrılana kadar başarılı bir şekilde koruyacaktır.

Fip aşılaması son dönemlerde gündemde olsa da 4 aydan aşağıda kedilerde uygulanamaması ve yüksek bir bağışıklı sağlayamaması sebebi ile kullanışlı olmamakta. Türkiye'de ise ürünü temin etmek gayet zor. Yurtdışı kanallar ile getirilmesi gerekmekte.

Bir çok virüse karşı yok etme etkisi yine çamaşır suyu için geçerli. Gerçekten basit ve kolay ulaşılabilir bir madde olmasına karşılık çamaşır suyu en etkili dezenfektan. Bu nedenle barınakları, kulübeleri, kum kapları, mama kaplarını yaşam yerlerini mutlaka 1/30 oranla dezenfekte etmeliyiz. Çok kedimiz var ise sık sık kum değişimi yapılmalı.

Kedilerimizi hastalık bulaşmaması için evden dışarı çıkarmayalım mı diye sorarsak, çıkarmamak da çözüm değil, çıkarırsak kesin hasta olur diye de bir kavram yok. Hedefimiz kedimizin bağışıklığını yüksek tutmak ve strese neden olan faktörleri ortadan kaldırmak. Kedimizin acil durumlarda yada tatil zamanlarında nerede kalacağı çok önemli. Herkesin yaptığı veteriner kliniklerin pansiyon olarak kullanılması hatasını da siz yapmayın. Hastalıkların yoğun giriş çıkış yaptığı bir ortamdan olabildiğince uzak durmalıyız. Barınaklar da bu konuda büyük tehlikedir.
 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 09/05/2017
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar