Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 4449 
|
Kediler de uyuz olur
Kedilerde ve köpeklerde bir çok deri hastalığı mevcut. Veteriner hekimleri en çok yoran hastalıklardan biri de deri hastalıkları. Hekimi yoran bölümü genelde hayvan sahibi ile ilgili oluyor. Teknolojinin de gelişmesi ile deri hastalıkları fotoğrafları veteriner hekimlere sosyal medya kanalları aracılığı ile dijital ortamdan ulaşıyor. Hayvan sahibi fotoğrafı yolluyor ve bu hastalık nedir doktor bey ne kullanayım diye bir mesaj atıyor. Doktor bey başından savmak ister ise sürün şu ilacı diye gönderiyor. Mesleğine değer veren bir hekim ise durumun ciddiyetini, hassiyetini yorucu bir şekilde sabırla anlatıyor.

Deri hastalıkları görüntüleri laboratuvar kullanmadan çözmek, teşhis koymak çok yanıltıcıdır. Laboratuvarsız teşhisler sürekli tekrarlayan ve sonuç alınamayan yıllarca uzayan vakalara dönmektedir. Hem küçük dostumuz için eziyet verici bir süreç hem de hayvan sahibi için külfetli bir süreçtir. Onların sağlığı için Hekiminizin görmesine, yaraya dokunmasına, örnek almasına ve laboratuvar kullanmasına engel olmayın.

Hekimlerimize gelen fotoğraftan biri de kulak uyuzu ile ilgli. Kedilerin başının belası kulak uyuzu etkeni bir kaç ayrı tiptedir. Bunlardan en yaygını otodectes cynotis’tir. Kedi Kulak uyuzu, kulak akarı, kulak mite’ı (mayt) yada otodectik otitis olarak da adlandırılır.

Otodectes uyuzu (kedi kulak uyuzu) dışında baş uyuzu olarak adlandırılan Notoedres uyuzu baş, kulak bölgesinin patilerle kaşınması ile birlikte, patilere ve tüm vücuda yayılabilir. Kıllar dökülür, kepeklenme, deride kalınlaşma, çatlama ve göz kapaklarına yerleşirse göz kapaklarını açamama şekillenir.

Sarcoptes uyuzu ise vücut uyuzu olarak adlandırılır. Özellikle karın altı, ayak ucu ve baş kısımlarında etkisini gösterir. Diğer uyuz etkenlerinin tedavileri kolay olması ile birlikte eğer ki demodex uyuzu hastalık etkeni olarak bulunduysa tedavimiz uzun süreçlı ve zordur.
Kaynak : www.petgunlugu.com

Bütün uyuz etkenleri bağışıklığın düşmesi ile birlikte harekete geçer. Deri direncinin düşmesi, çatlakların oluşması, gerekli vitamin minerallerin alınmaması, farklı hastalık etkenleri, beslenme yetersizlikleri bir stres faktörü olup, bunların hepsi bağışıklık seviyesini düşürecektir.

Anne kedi eğer ki hasta ise yavru kedilere bu hastalığı bulaştırması muhtemeldir. Bu nedenle annenin kulak kontrolü dahi önemlidir. Yapılacak mikroskobik muayene yavrulara hastalık bulaşmaması için önlem olacaktır.

Kulak Uyuzunda Hangi Belirtiler var?

• Başı sallama
• Aşırı kaşınma ve kulakları yere sürtme
• Tüy dökülmeleri ve deri hastalığı dermatit
• Kulak iltahabı
• Kulak çevresinde çizikler ve yaralanma
• Kulak kepçesi kızarık
• Siyah kahve balmumu mukusumsu kokulu kulak akıntısı
• Kulak içinde yara
• Genel tüy dökülmesi

Teşhis için mukus örneği alınıp laboratuvar teknikleri ile tanıya gidilebilir. Uyuz etkeni deri döküntüleri ve doku sıvıları ile beslenir. Hastalık ilerlemeye boyun ve göz çevresinden devam eder. İlerleyen dönemlerde hastalık orta ve iç kulağa kadar ilerlerse denge problemleri görülebilir. Başını kulağını süreki sallaması ile othematom denilen iyileşmesi sıkıntılı bir yaraya dönebilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi olmakla birlikte düzen gerektirmektedir. 2 hafta arayla 2 doz anti paraziter enjeksiyon ilaç uygulaması gerekmektedir. Kullanılan antiparaziter ilaçların etkisi 1 ay’ı bulmaktadır. Tedavi amaçlı deriden emilen spot denilen dökme preperatlar da kullanıabilir. Hekiminizin tavsiyesi ile bazı özel grup antibiyotikler ve günde 2 kez gliserin ile kulak temizliği ve ilaçlı yıkamalar verilebilir.

Nasıl Koruyabiliriz?

Hastalık etkeni kulağa gelmeden yada kulak direnci düşmeden rutin bir temizlik yapılmalıdır. Haftada bir yapılacak temizleme yeterlidir.Böylece her hafta kedimizin kulakları da kontrolden geçmiş olacaktır. Şüphelendiğiniz bir durumda hekiminize başvurabilirsiniz. Islak, kirli ve nemli ortamlar bu hastalığın üremesi için çok uygundur. Bu nedenle yıkamalar ve banyo sorası dikkat edilmeli. İrtibatta olduğumuz farklı kedilerin de hastalığı taşıyabileceği ve bulaştırabileceği düşünülmelidir. Uyuz ile ilgili koruyucu ilaçlar vardır. Bunları da  dönem dönem kullanmakta fayda var.
 
 
 
Eklenme Tarihi: 09/07/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar