Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
  Köpek ve kedilerde güneş çarpm...
  Havalar bulutların arkasından öyle bir değişti ki, gerçekten de yanıyoruz dedirtti. 39 hat...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 2662 
|
Firma Rehberi
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme
Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik 26 Şubat 2018 tarihli ve 30344 Sayılı Resmi Gazetede ve resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180226-9.htm'den yayımlandı. Bu yönetmelik ile daha önce de sorumluluk halinde olan kimliklendirme işlemleri zorunluluk haline geldi. Hayvan sahibi bu uygulama ile doğum, ölüm, kayıp veya sahip değişikliği bilgilerini il ve ilçe müdürlüklerine belirlenen süreler içerisinde bildirmek zorunda.

Avrupa birliğinde uygulanması zorunlu olan 15 haneli chip numarası ve kimliklendirme çalışmalarının Türkiye'de de uygulanması ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Şu an 2021 yılına kadar zaman verilse de hayvanını seven ve onu da birey olarak kabul eden herkes başvurulara başladı. Başvurular Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı il ve ilçe müdürlüklerine yapılması gerekirse de il ve ilçe müdürlükleri yetkiyi Veteriner kliniklerine verebilecek.

Kedi ve köpeğiniz evde doğum yaptı. 3 ay içerisinde başvurunuzu yapıp yavruların kimliklendirmelerini yapmalısınız. Başvurunuz 15 gün içerisinde sisteme kaydedilir. Artık onun bir kimlik numarası var. Pasaportun kaybolması durumunda veya ölüm, kayıp gibi değişen her hangi bir durumda 60 gün içerisinde bildirme zorunluluğu vardır. Bu yönetmelik Emniyet ve Türk silahlı Kuvvetleri bünyesindeki hayvanları direkt olarak kapsamıyor.
Sakarya Veteriner Hekimleri Odası'nın da bulunduğu bir çok oda yönetimi yasalara dayanarak aldığı karar ile tek merkezden kimliklendirme çalışmasına başlamıştı. Resmi ve seri numaralı karneleri yaklaşık 3 yıldır hayvan sahipleri kullanmaya başlamıştı.  Bu uygulama ile birlikte Veteriner hekimler odasına kayıtlı olmayan hekimler yada diplomasız, ampirik olarak adlandırılan yetkisiz vatandaşların uyguladığı aşılamalar ve kontrolsüz ilaç kullanımının önüne geçilmesi hedefleniyor. Aşı ile ilgli bir sorun oluştuğunda hangi hekimin aşıyı uyguladığı, yetkileri hemen belirlenebiliyor.  Yeni yürürlüğe giren yönetmelik ile de kedi ve köpeklerin de kime ait olduğu netleşmiş oluyor.

Resmi karnelerde uygulanması zorunlu olan Chip sistemi sayesinde sahiplendiğiniz evcil hayvanın size ait olduğunu ispatlayabiliyorsunuz. Araçlarda bulunan şase numarası araç ruhsatında ne anlam taşıyorsa evcil hayvanlar için de aynı anlamı taşıyor. Evcil hayvan karnesinde bulunan numara sayesinde kime ait olduğu, irtibat bilgilerine ulaşılabiliyor. Böylece kaybolan bir kedi veya köpek sahibine ulaşabiliyor.

Bu chip numaraları küçük bir cihaza yerleştirilmiştir. Pirinç tanesi büyüklüğündeki cihaz enjektör yardımı ile kedi ve köpeklerde iki omuz arasındaki deri altına yerleştiriliyor. Aşı uygulamasından farkı yok, acı ve ağrı hissetmiyorlar. Bu chip cihazını hayatı boyunca vücudunda taşıyor. Evcil hayvan pasaportlarında bulunan bu numaralar sanal ortamda tüm dünyaca tanınan kayıt ortamlarına yerleştiriliyor. Aynı zamanda yasal olan bu uygulama sayesinde evcil hayvanlar hakkında istatistik tutulması ve gerekli projelerin geliştirilmesine imkan da sağlıyor.

Chip uygulaması bazen GPRS sistemleri ile karıştırılmaktadır. Belirtildiği gibi chip uygulaması bir araç ile karşılaştırılırsa araçtaki şase numarası ile aynıdır. Yine araçlarda bulunan GPRS sistemleri gibi uygulamalar evcil hayvanlarda uygulanmaktadır. Teknoloji geliştikçe kedi ve köpeklerde uygulanan GPRS sistemi cihazları gittikçe küçülmekte uygulanabilirliği artmaktadır. GPRS sistemi sayesinde internet üzerinden evcil hayvanınınız kaybolduğunda anında nerde olduğunu görebiliyorsunuz. Fakat CHİP sisteminde kedi ve köpeğinizi hayvansever birinin veteriner kliniğine götürmesi gerekiyor. İrtibat numaralarından size ulaşıyorlar. GPRS uygulaması sahada olmasına rağmen 200-300 $ arasında değişen yüksek fiyatları ve büyüklükleri, şarz, batarya sorunları nedeniyle çok tercih edilmiyor. Chip uygulaması zorunlu olduğu gibi hayvanını sevenlerin mutlaka yapması gereken bir uygulama.
 
 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 26/03/2018
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar