Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 2915 
|
Kedi ve Köpeklerde kuru mama kullanımı
Hayvan sahipleri baktığı küçük dostlarına cansız bir eşya gibi davranmadıkları için onların hayatında ne varsa onlar için en iyisi olmasına dikkat ediyorlar. Küçük dostlarımızın hayatlarındaki en önemli noktalardan biri de nasıl beslendiğidir. Beslenme sağlık demek, yaşam refahı demek, güleryüz demek. Onların güleryüzü için yedikleri Kedi ve Köpek Maması özellikleri, kokusu, yenilebilirliği, lezzeti, ona yararlı olacak vitaminler mineralleri ve ne işe yaradıklarını dahi bilmek istiyorlar. İşte Veteriner Hekim Ender Er’in klinik hayatından derlediği Kuru mama ile ilgili küçük notlar, umarım lezzetli olur.

Kuru Mamayı İştahlı Yiyecek mi?

Kedi ve Köpek Maması iştah ile yenmesini seçtiğiniz mamanın kalitesi mutlaka etkiler. Bazen mama kalitesine bağımsız olarak özellikle kediler mamada seçicilik yapabilirler. Sağlıklı olmasa da Kediler asitli köpekler şekerli yiyecekleri severler. Yetişkin kedi ve köpeklerde mama alışkanlığı kazandırmak zor olabilir. Sulu yemekler alışmış kedi ve köpekler kuru mamaya geçerken zorlanacaktır. Burada bizim kararlılığımız, o mamayı yedirme isteğimiz de önemli. Karşımızda kendini hiçbir şey yemeden bir hafta tutabilen zeki yaratıklar var. Önüne istediği yemeği getirtmek için elinden geleni yapacaktır.

Yavru Kedi ve Köpek Kuru Mamaya Nasıl Alışır?

Yavru bir köpeği kuru mamaya alıştırmak için ilk önce hafif ıslatılmış, yumuşatılmış kuru mamalar denenir. Yumuşatma için süt kullanılmamalıdır. İshale sebep olduğu gibi beslenme dengesini de alt üst edecektir. Bir süre sonra ıslatılmış kuru mama miktarı azaltılır ve tamamen kuru mamaya geçilir. Bazen kuru mamayı ıslatmak yerine içine konserve karıştırmak da başarılı olmaktadır. Kedilerde ise pati ucuna sürülen konserveli mama karışımı ve kokusu onu bir süre sonra cezbedecektir.

Yüksek Enerjili Mamalar

Kedi ve Köpek Maması hazırlanırken yavru köpeklerin daha fazla hareketliliği düşünülerek enerji oranları arttırılır. Kas gelişimi için protein ihtiyaçları planlanır. Hareketsiz bir yavrunuz var ise enerji fazlası ile ilgili alerji problemleri yaşayabilirsiniz. Bu durumda yavrumuz 8 ayı geçmiş ve gelişmiş ise yetişkin kuru mamasına erken geçiş yapılabilir. Enerjisi yüksek mamalar doğumu yaklaşmış ve doğum yapan annelerde kullanılabilir.

Mama İçeriğinde Nelere Dikkat Edilir?

Köpek ve kediler esansiyel yağ asitlerini kendi metabolizmalarında üretemezler. Bu asitleri dışarıdan almaları gerekir. Katkı olarak kullanılan omega 3 parlak tüy yapısının oluşmasını sağlar. Folik asit hamile köpeklerde yavru beyin gelişimi için önemlidir. Özellikle taurin kedi beslemesinde çok önemlidir. Sinir sisteminin gelişiminde, göz ve kalp kasının gelişiminde önemli rol oynar.

Yine kedilerde idrar taşlarını ve tüy yumağı oluşumunu engellemek için besinin PH değeri ve selüloz dengesi çok önemlidir. Yoğun mineralli besinler özellikle kedilerin idrar taşı ile başının belaya girmesine neden olmaktadır.

Kedi ve Köpek Maması rasyonu içerisinde A-D-E-B7 vitaminleri, kemik gelişimi için kalsyum ve fosfor, Omega 6 (lineoik asit), Araşidonik asit, Fe (Demir) ve beta glukan (Maya) katkıları yoğun olarak kullanılmaktadır. Ağız ve diş sağlığı için B3 ve niyasin kullanılmaktadır. Glukosamine Chondriotin eklem rahatsızlığı yaşayan ve yaşamak istemeyen kedi ve köpeklerimizde gıda içinde dengeli oranda bulunmaktadır. Sindirim sisteminin düzeni için probiyotiklerin önemi büyüktür.
 
 
 
 
 
Eklenme Tarihi: 28/11/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar